Przepompownie i zbiornik

Znana m.in. z rewitalizacji i udostępnienia zabytkowych zbiorników wody Orunia i Stary Sobieski miejska spółka GIWK, zaproponowała zadanie projektowe studentom ASP dotyczące kolejnych wodnych obiektów: Przepompowni Motława i Jelitkowo oraz Zbiornika Wody Kazimierz. Zobacz, jak młodzi projektanci wyobrażają sobie uatrakcyjnienie tych nietypowych miejsc.
Wkomponowanie obiektów infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej w przestrzeń miejską: czasem historyczną, a czasem na wskroś nowoczesną, to nie lada wyzwanie – pisze autor posta na blogu Bliżej Źródeł, na którym GIWK informuje m.in. o swoich przedsięwzięciach. – Staramy się je podejmować, np. rewitalizując i adaptując do celów turystycznych zabytkowe obiekty Gdańskiego Szlaku Wodociągowego czy porządkując małą architekturę wodną: zdroje i mgiełki.
W ramach projektu „Creative City” studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku z Pracowni Architektury Pasywnej (prowadzonej przez dr hab. Iwonę Dzierżko-Bukal, prof. ASP oraz mgr. szt., inż. arch. kraj. Marcina Kasprowicza) wzięli na warsztat niektóre z wodnych obiektów w przestrzeni Gdańska – zarówno zabytkowe, nieczynne jak i wciąż funkcjonujące.
Przepompownia „Jelitkowo”
Była przepompownia ścieków przy ul. Pomorskiej (wybudowana z 1890 r.) jest zabytkiem, objętym nadzorem konserwatorskim. Położona jest w sąsiedztwie Parku Jelitkowskiego i plaży. Uwzględniając lokalizację i potrzeby mieszkańców oraz turystów, którzy chętnie spędzają czas w tym rejonie miasta, studenci zadbali o relaks – proponując kino pod chmurką i strefę relaksacyjną wokół budynku starej przepompowni.
Zaproponowane elementy małej architektury przypominają system rur wodociągowych. We wnętrzu projektanci przewidują przestrzeń na strefę gastronomiczną i edukacyjną – z wystawą.

(mat. prasowe)

fot. mat. GIWK