„Biblioteka szkolna – bramą do życia”

biblioteka

biblioteka
Młodzież chętnie czyta, wbrew temu, co się mówi…

Po raz kolejny w Gimnazjum nr 3 przy Chałubińskiego na Chełmie obchodzono Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Nauczyciele bibliotekarze zorganizowali działania, których celem było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz zachęcenie uczniów do korzystania z bogatych zbiorów biblioteki.
Jak informują Zofia Dziekońska i Helena Zamkowska, uczniowie wzięli licznie udział w konkursach czytelniczych. Jednym z nich był konkurs „Książka miesiąca”, który pozwolił stworzyć ranking najpopularniejszych wśród młodzieży szkolnej książek. W tym roku na pierwszych miejscach znalazły się: „Igrzyska śmierci” S. Collins, „My, dzieci z Dworca ZOO” F. Christiane, „Pamiętnik narkomanki” B. Rosiek.
Na konkurs „Krzyżówka literacka z hasłem” wpłynęło 37 prac, które potwierdziły zarówno wiedzę literacką uczniów, jak i kreatywność i zdolności plastyczne.
– Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs „Mistrz pięknego czytania” zorganizowany dla uczniów klas drugich – informują organizatorzy. – Odbywał się w dwóch etapach: klasowym i szkolnym. Najlepiej czytający uczniowie prezentowali wybrane przez siebie fragmenty współczesnej prozy, np.: „Igrzyska śmierci” S. Collins, „Achaję” A. Ziemiańskiego, „Całe zdanie nieboszczyka” J. Chmielewskiej, „Pamiętnik narkomanki” B. Rosiek. W finale konkursu uczniowie przeczytali wybrane fragmenty „Eragona” Ch. Paoliniego. Wyłoniono dwóch mistrzów i dwóch wicemistrzów czytania, którzy otrzymali nagrody rzeczowe, wszyscy uczestnicy dostali dyplomy.
Przeprowadzone zajęcia pokazują, wbrew powszechnej opinii, że młodzież chętnie czyta różnorodne książki oraz bierze aktywny udział w organizowanych konkursach.
(g)