Rowerem po mieście

sciezka

sciezka
Będzie można pomknąć rowerem wzdłuż całej ul. Rdestowej                             (fot. kod)

Niedługo ruszy budowa kolejnego fragmentu ścieżki rowerowej na terenie dzielnicy. Powstanie brakujący odcinek pomiędzy istniejącą ścieżką rowerową przy ul. Rdestowej a trasą pieszo-rowerową w kierunku Chwaszczyna.
Chodzi o odcinek od giełdy towarowej do ul. Chwaszczyńskiej. W siedzibie ZDiZ Gdynia została zawarta umowa na modernizację ul. Rdestowej na wspomnianym odcinku. Remont ma polegać na wykonaniu ścieżki rowerowej i chodnika.
– Jest to ważna informacja dla cyklistów z Dąbrowy – zaznacza Lechosław Dzierżak z Komisji Infrastruktury Rady Dzielnicy Dąbrowa. – Doczekamy się niedługo kontynuacji dąbrowskiej ścieżki rowerowej w kierunku Chwaszczyna. Aktualnie ścieżka rowerowa urywa się na wysokości giełdy towarowej. Za kilka miesięcy powstanie dalszy ciąg w kierunku skrzyżowania ulic Rdestowej i Chwaszczyńskiej. Przy okazji inwestycji ten odcinek zyska również nowy chodnik.
Można też lasem…
A trzeba przyznać, że amatorów rowerowych przejażdżek w naszej dzielnicy nie brakuje. Nie wszyscy jednak mają świadomość, jak malownicze szlaki skrywają okoliczne lasy. Aż 15 km długości liczą w sumie cztery ścieżki, które w latach 2008-2011 zostały odnowione przez Gdynię i Nadleśnictwo Gdańsk. Od ubiegłego roku na pasjonatów jazdy na dwóch kółkach czeka nie lada gratka, czyli odcinek leśnych ścieżek na trasie Chwarzno–Karwiny. Ta trasa została wytyczona w ramach projektu rewitalizacji rowerowych duktów w miejskich lasach, realizowanego od trzech lat. Aby droga się nie dłużyła, dla zmęczonych trudami podróży rowerzystów zbudowano wiatę wypoczynkową. Ponadto przy trasie znajdują się dwie ławki, a także cztery tablice z informacjami, między innymi o gatunkach zwierząt, które można spotkać w okolicy. Koszt prac, wraz z odnowieniem oznakowania sześciu odcinków szlaków rowerowych w ramach istniejących ścieżek, wyniósł prawie 125 tys. zł.
Ciekawe trasy
– W Gdyni jest ok. 70 km ścieżek rowerowych na terenach leśnych – mówi Joanna Grajter, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu. – Celem projektu, realizowanego przez nasz samorząd wraz z Nadleśnictwem Gdańsk jest zapewnienie, by były one bezpiecznie, oznakowane zgodnie ze standardami PTTK i wyposażone w tablice informacyjno-edukacyjne oraz miejsca wypoczynku.
Wcześniej w ramach pierwszego etapu projektu rewitalizacji leśnych ścieżek rowerowych wytyczono dwie trasy: Witomino – Demptowo i Chwarzno – Śródmieście. Przy okazji naprawiono nawierzchnię wybranych odcinków. Dwa lata temu miasto przeprowadziło remont nawierzchni kolejnych odcinków wspomnianych ścieżek. W ubiegłym roku wytyczono ścieżkę rowerową z Karwin do Sopotu Brodwina. Wszystkie trasy są oznakowane. Znajdują się przy nich ławki, tablice informacyjne i miejsca wypoczynku.
Malowniczym szlakiem
Dodać należy, że w pobliżu naszej dzielnicy nie brakuje malowniczych, leśnych szlaków rowerowych. Najbliższe to: odcinek Wielki Kack (ul. Sopocka) – Osowa 4,4 km, Wielki Kack (ul. Wielkopolska/Żniwna) – Witomino Leśniczówka 3,1 km, Witomino (Wielkokacka) – Chwarzno (Chwarznieńska) 3,7 km, Dąbrowa (Nowowiczlińska/rzeka Kacza) – Chwarzno (Apollina) 2,9 km, Osowa (ul. Juraty) – Źródło Marii 4,4 km, Wielki Kack (wiadukt ul. Górnicza) – Dąbrowa (ul. Koperkowa) 8,7 km, Karwiny (ul. Nałkowskiej) – Obwodowa Trójmiasta 4,2 km.
Trasy są dwukierunkowe i obowiązuje na nich ruch prawostronny. Przy czym pierwszeństwo mają piesi. Na trasach należy zachować szczególną ostrożność z uwagi na możliwość pojawienia się pojazdów służb leśnych i ciężkiego sprzętu.
(kod)