Morskie przedszkole powstało na Chełmie

przedszkole

przedszkole
To będzie największe przedszkole w Gdańsku… Fot. t

Blisko 20 mln zł pochłonęła budowa Niepublicznego Przedszkola Morskiego na Chełmie. Jest największym przedszkolem w Gdańsku – może pomieścić nawet 250 przedszkolaków. Budowa obiektu jest wynikiem współpracy miasta z prywatnym inwestorem.
Nowe osiedla w południowych dzielnicach Gdańska przyciągają swoją ofertą wiele młodych rodzin z dziećmi. W parze z rosnącą liczbą mieszkańców idzie rozwój infrastruktury – powstają drogi, ścieżki rowerowe, a także obiekty edukacyjne.
Budowaniu tych ostatnich sprzyja gdański Urząd Miasta, który nawiązując współpracę z prywatnymi inwestorami, oddaje w użytkowanie działki pod budowę nieruchomości. W taki sposób powstały w południowym Gdańsku już dwie placówki – Szkoła i Przedszkole Olimpijczyk oraz otwarte we wrześniu Przedszkole Morskie.
– Przekazanie prywatnym inwestorom gruntów pod budowę, w drodze konkursu ofert, to sposób na zwiększenie liczby przedszkoli w dzielnicach południowych Gdańska – informuje Dariusz Wołodźko z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Morskie Przedszkole Niepubliczne przy ul. Rogalińskiej, to największa tego typu placówka w Gdańsku. Na trzech piętrach może pomieścić nawet 250 dzieci. Do ich dyspozycji będzie 10 sal dydaktycznych, wyłożona miękką posadzką sala rytmiczno-sportowa, osobne gabinety terapii logopedycznej i konsultacji psychologicznych oraz duży plac zabaw. Edukację najmłodszych wspomagać będą tablice elektroniczne, najnowsze oprogramowanie i sprzęt komputerowy. Na terenie przedszkola znajduje się też kuchnia (w trakcie wyposażania) i jadalnia, dzięki którym placówka uniezależni się od oferty cateringowej.
Miesięczny pobyt dziecka w przedszkolu to koszt 550 zł, a w opłacie zawierają się już różne zajęcia dodatkowe: język angielski, gimnastyka ogólnorozwojowa z elementami korekty, rytmika, koncerty muzyczne, spotkania ze sztuką, terapia logopedyczna i zajęcia taneczne z elementami baletu. Stawka żywieniowa to koszt 8,50 zł.
Do września 2014 r. zostanie oddana do użytku druga część budynku – szkoła podstawowa. Docelowo ma ona pomieścić ok. 300 uczniów klas I-III. Nabór rozpocznie się już w styczniu. Natomiast do 2016 roku na terenie obiektu powstać ma też duży, pięciotorowy basen, z którego korzystać będą mogli nie tylko uczniowie czy przedszkolaki, ale też – w godzinach pozalekcyjnych – okoliczni mieszkańcy.
Dodatkowym atutem przedszkola i szkoły ma być tzw. wychowanie morskie, mające poszerzyć wiedzę o możliwościach, jakie daje kontakt z przyrodą naszego regionu i zasobami morskimi.
– Chcemy dzieciom z dzielnic południowych Gdańska pokazać piękno ich miasta, lokalne atrakcje, a także różne sposoby spędzania czasu wolnego – mówi Justyna Januszewska, dyrektor Morskiego Przedszkola Niepublicznego. -Układamy właśnie bieżący program wychowania morskiego, który stawiać będzie na aktywność, zarówno w szkole jak i w przedszkolu. W planach mamy m.in. zajęcia z żeglarstwa.
Duże i nowoczesne przedszkole powstać ma także w kompleksie trzech budynków nowego centrum handlowego „Berus”, powstającego na Chełmie przy Cieszyńskiego.
(t)