Planszówki są fajne!

gry

gry

Gry planszowe to rozrywka dla każdego (fot. RD Dąbrowy)

Pierwszy Turniej Gier Planszowych na Dąbrowie już za nami. I wygląda na to, że wcale nie będzie to ostatnia tego rodzaju impreza w naszej dzielnicy…
Na koniec listopada zaplanowano pierwszą edycję Turnieju Gier Planszowych na Dąbrowie.
– Przez cały dzień zapraszamy małych i dużych pasjonatów popularnych planszówek na stołówkę Zespołu Szkół nr 14 – zachęcała do udziału Anna Grzeczka z Rady Dzielnicy Dąbrowa. – To też doskonała okazja, żeby spróbować wielu gier po raz pierwszy i być może zarazić się nową pasją. Impreza skierowana jest nie tylko do dzieci, ale głównie do młodzieży z naszego osiedla.
Do tej pory na podobne zawody trzeba było jeździć do Gdańska lub do centrum Gdyni. Często były to imprezy odpłatne. Nic dziwnego, że chętnych do skorzystania z tego typu rozrywki za darmo i do tego na miejscu, nie zabrakło. Turniej był okazją do relaksu, ale i emocji sportowych nie zabrakło. Niektórzy przynieśli również swoje ulubione gry.
Dwustu graczy
Impreza przyciągnęła około 200 uczestników, którzy przez cały dzień grali nieodpłatnie w ponad 35 gier.
– Takiej frekwencji chyba się nie spodziewaliśmy – mówi Lechosław Dzierżak, radny dzielnicy. – Ludzie przybyli tłumnie, przy stolikach wciąż zmieniali się kolejni zawodnicy.
Jak się okazało, niewielu mieszkańców naszej dzielnicy zdawało sobie sprawę z istnienia tak wielu gier planszowych.
– Wolontariusze oraz pracownicy pomagali każdemu zrozumieć grę bez czytania instrukcji bądź prowadzili całą rozgrywkę – relacjonuje Anna Grzeczka. – Co chwila słychać było okrzyki zachwytu znad kolejnych stolików po „rozkminieniu” kolejnej fabuły. Podczas wydarzenia planowane były dwa turnieje: dla dzieci w grę Dobble oraz dla dorosłych w grę Aballone. W związku z wysoką frekwencją oraz dużym zainteresowaniem po szybkich uzgodnieniach pomiędzy organizatorem oraz przedstawicielem rady dzielnicy przeprowadzono kolejny turniej dla dzieci.
Kolejne edycje
Celem imprezy była integracja lokalnej społeczności oraz popularyzacja gier planszowych jako alternatywy dla spędzania czasu przed monitorem.
– Bardzo cieszy nas fakt, że przyszło tak dużo rodzin – dodaje A. Grzeczka. – Przekonaliśmy wielu rodziców, że dla nich też znajdzie się odpowiednia gra. Spowodowało to, że mieszkańcy po obiedzie ponownie wracali pograć w coraz to nowsze tytuły. Chciałam w sposób szczególny podziękować Młodzieżowej Radzie Dzielnicy, która pomogła przy zorganizowaniu imprezy. Młodzież brała udział w szkoleniu z części udostępnionych gier i zdobytą wiedzą wspomagała graczy podczas rozgrywek. Mam nadzieję na kolejne takie imprezy na Dąbrowie.
– Premierowa edycja Turnieju Gier Planszowych w naszej dzielnicy cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców – dodaje Adam Żóraw z RD Dąbrowy. – Już w przyszłym roku zapraszamy wszystkich na kolejną edycję turnieju. A na razie, z uwagi na przedświąteczny czas, cała rada dzielnicy życzy mieszkańcom Dąbrowy wesołych i spokojnych świąt.
(kod)