O ich finał zabiegała Rada Osiedla

W poprzednim wydaniu gazety „Konkretne ustalenia po spotkaniu Prezydenta Gdańska „Adamowicz na Żabiance” napisałem że do ustaleń doszło podczas spotkania Pawła Adamowicza z mieszkańcami. Informacja jest o tyle nieścisła, że doszło do nich jeszcze przed spotkaniem prezydenta z mieszkańcami – podczas spotkania Adamowicza z Radą Osiedla Żabianki.
– Ustalenia o jakich pan pisze w artykule nie zapadły na spotkaniu z mieszkańcami, jak pan sugeruje – napisała do nas Małgorzata Szymańska, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla. – Dość szczegółowy opis w artykule dotyczy spotkania Prezydenta z Radą Osiedla, które odbyło się godzinę przed spotkaniem z mieszkańcami. W spotkaniu uczestniczył też ksiądz Tworek, którego chyba nawet później na spotkaniu z mieszkańcami w ogóle nie było. Spotkanie rozpoczęło się zaprezentowaniem przeze mnie ważnych dla nas spraw, które kolejno były później omawiane w opisany w artykule sposób. To są sprawy o których załatwienie zabiegała Rada Osiedla i jak widać ze spotkania mają szanse na pomyślny finał. Nawiązując do ustaleń ze spotkania skierowaliśmy do konkretnych wskazanych przez Prezydenta osób wystąpienia. Pomijanie Rady Osiedla w artykule jest pomniejszaniem naszych osiągnięć, tu wyraźnie widocznych.
Przepraszając Radę Osiedla za swój oczywisty błąd, raz jeszcze przytaczam tematy, które omawiała Rada Osiedla Żabianki Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia z Prezydentem Gdańska:
1. Połączenie ulicy Orłowskiej z Ergo Areną – nowo wyremontowana ulica Orłowska miała być drogą alternatywna odciążającą ruch na ulicy Gospody w czasie imprez. Brakuje odcinka łączącego drogę z Ergo Areną. Kiedy planowane jest ukończenie tej inwestycji.
2. Naprawa płotu przy szkole 60 – brakuje prawie 300 m ogrodzenia. Jak zachować bezpieczeństwo dla młodzieży i mienia szkoły (w tym nowy plac zabaw).
3. Budowa boiska dla integracyjnej szkoły nr 60 – jedynej integracyjnej na osiedlu. Na osiedlu jest szkoła sportowa, przy której nie ma terenu na budowę profesjonalnego boiska. To bardzo duże osiedle na którym są aż 4 szkoły w tym integracyjna 60, przy której jest wystarczająco dużo miejsca na budowę profesjonalnego boiska, które mogłoby być używane przez wszystkie szkoły i osiedle. Jest aktualna dokumentacja i pozwolenie na budowę.
4. Remont ulicy Bałtyckiej – stan ulicy jest fatalny, a to przecież wizytówka miasta w jednym z najbardziej uczęszczanych przez turystów miejsc.
5. Remont komunalnych budynków porybackich w Jelitkowie – zabytkowe budynki zagrożą wkrótce katastrofą budowlaną.
6. Uporządkowanie terenu pomiędzy ulicą Subisława a torami kolejki (m.in. teren po byłym ryneczku). Były propozycje budowy tam parkingu, okazało się, że przeszkadza temu plan budowy czerwonej drogi. Budowa jest w odległej perspektywie, a dzisiaj teren jest stopniowo przekształcany w publiczne szambo i śmietnik. Tymczasem miejsc parkingowych na osiedlu bardzo brakuje, szczególnie po zamknięciu osiedla. Na ulicy Subisława i Rybackiej znowu zrobiło się bardzo tłoczno.
7. Postawienie kilku ławek na terenie przy Ergo Arenie. To teren rekreacyjny dla mieszkańców, tymczasem nie ma ani jednej ławki.
8. Komunikacja miejska (autobus) do Ergo Areny. Był autobus 122 – został nam zabrany, w to miejsce nic nie dano, a jest wielka potrzeba skomunikowania zarówno Ergo Areny jak i części osiedla do niej przyległego.
9. Sprawa uruchomienia publicznej toalety na terenie przystanku kolejki na Żabiance. Trudno sobie wyobrazić dworzec główny bez szamb. Nasze na ten temat apele są zbywane.
(TG)