Koniec akcji zima

zima

zima
Taki szał się zdarzył raz… Fot. t

Ubiegłoroczna akcja „zima” kosztowała Spółdzielnię Morena ponad 380 tys. zł, z czego 260 tys. przeznaczono na utrzymanie przejezdności dróg osiedlowych, a ponad 120 tys. zł wyniosło dodatkowe wynagrodzenie gospodarzy za pracę w nadgodzinach i za dyspozycyjność w dni wolne od pracy. Ile spółdzielnia wyda na tegoroczną akcję będzie wiadomo po jej zakończeniu.
Koszt odśnieżania oraz usuwania śliskości jezdni i chodników podczas tegorocznej zimy będzie można podsumować dopiero po jej zakończeniu. LWSM „Morena” jest przygotowana na wszelką złą aurę, jednak w tym roku zima rozpoczęła się wyjątkowo ostro. Od piątku 6 grudnia na terenie Polski szalał orkan Ksawery, który zrywał dachy z budynków, sieci energetyczne, drzewa i słupy. Towarzyszyły mu obfite opady śniegu, które w połączeniu z niezwykle silnym wiatrem zasypywały drogi i chodniki. W wyniku tego firma odpowiedzialna na osiedlu za odśnieżanie w dni wolne od pracy chodników i jezdni nie dojechała na czas, gdyż jej pojazdy utknęły w korkach. To pokazuje, jak złożonym zadaniem jest zimowe utrzymanie dróg i chodników.
– Ubiegłoroczna akcja „zima” kosztowała spółdzielnię ponad 380 tys. zł, z czego 260 tys. przeznaczono na utrzymanie przejezdności dróg osiedlowych, a ponad 120 tys. zł wyniosło dodatkowe wynagrodzenie gospodarzy za pracę w nadgodzinach i za dyspozycyjność w dni wolne od pracy – przedstawia koszty wiceprezes zarządu LWSM „Morena”, Aleksander Nowaczek. – Na terenie osiedla pracowały 3 ciągniki z pługami, a przy intensywnych opadach dodatkowo przy wywożeniu śniegu z terenu spółdzielni pracowały 3 koparko-ładowarki i 3 samochody ciężarowe. Dodatkowo w dni wolne od pracy w czasie akcji „zima” na terenie LWSM „Morena” służbę pełnił kierownik administracji i dwóch administratorów. Takie same zasoby będą w gotowości w obecnym sezonie.
Koszty zimowego utrzymania osiedla zależą od intensywności opadów i wahań temperatury w ciągu doby, a przede wszystkim od długości zimy. Chwilowy wzrost temperatury powoduje, że zaczynają topnieć zwały śniegu zgromadzone wzdłuż dróg i chodników, a nagły spadek temperatury powoduje zamarzanie wody i gołoledź na chodnikach. Dlatego w ciągu tygodnia nad utrzymaniem chodników czuwa 77 gospodarzy, do których obowiązków poza odśnieżaniem należy również posypywanie chodników. W dni wolne od pracy o stan chodników, jak i przejezdność dróg osiedlowych dbają wyspecjalizowane służby zewnętrzne.
W okresie zimowym dużym problemem jest śnieg zalegający w hałdach na naszych drogach i chodnikach. Na terenie LWSM „Morena” wytyczono kilkadziesiąt punktów składowania śniegu, na których powinien być pryzmowany śnieg zebrany z dróg i chodników. Bardzo ważne jest niezastawianie tych miejsc samochodami, gdyż uniemożliwia to zabranie hałd śniegu z terenów osiedla i drastycznie zmniejsza ilość miejsc do parkowania pojazdów.

(tg)