Przygoda na planszy

gry

gry
Spotkania z grami planszowymi są coraz bardziej popularne                    (fot. RD Dąbrowy)

Imprezy dotyczące gier planszowych na terenie naszej dzielnicy trafiły na podatny grunt. W ubiegłym roku odbył się Pierwszy Turniej Gier Planszowych, można wypożyczyć popularne gry w bibliotece, a oprócz tego właśnie miał miejsce Dzień z Grami Planszowymi.
Przypomnijmy, że dzielnicowy turniej odbył się po raz pierwszy pod koniec listopada ubiegłego roku w stołówce Zespołu Szkół nr 14. Do tej pory na podobne zawody trzeba było jeździć do Gdańska lub do centrum Gdyni. Często były to imprezy odpłatne. Nic dziwnego, że chętnych do skorzystania z tego typu rozrywki za darmo i do tego na miejscu, nie zabrakło. Turniej był okazją do relaksu, ale i emocji sportowych nie zabrakło. Niektórzy przynieśli również swoje ulubione gry.
Dla małych i dużych
W sumie impreza przyciągnęła około 200 uczestników, którzy przez cały dzień grali nieodpłatnie w ponad 35 gier. Takiej frekwencji organizatorzy chyba się nie spodziewali. Dla mniej wtajemniczonych wolontariusze pomagali zrozumieć grę bez czytania instrukcji bądź prowadzili całą rozgrywkę. Podczas imprezy odbyły się trzy turnieje, w tym jeden dla dorosłych. Celem tego wydarzenia była integracja lokalnej społeczności oraz popularyzacja gier planszowych jako alternatywy dla spędzania czasu przed monitorem. Dlatego cieszy fakt, że przyszło tak dużo rodzin.
– Przekonaliśmy wielu rodziców, że dla nich też znajdzie się odpowiednia gra – stwierdziła Anna Grzeczka z Rady Dzielnicy Dąbrowa. – Dlatego mieszkańcy po obiedzie ponownie wracali pograć w coraz to nowsze tytuły. Chciałam w sposób szczególny podziękować Młodzieżowej Radzie Dzielnicy, która pomogła przy zorganizowaniu imprezy. Młodzież brała udział w szkoleniu z części udostępnionych gier i zdobytą wiedzą wspomagała graczy podczas rozgrywek.
W oczekiwaniu na turniej
Radni dzielnicy mają nadzieję na kolejne takie imprezy na Dąbrowie. Jednak w oczekiwaniu na drugą edycję turnieju można sobie umilić czas. Już od stycznia bowiem w filii biblioteki nr 20 przy ul. Nagietkowej można wypożyczać gry planszowe. Dostępne są następujące pozycje: Dracula (od 12 lat), Agricola (od 12 lat), 7 Cudów Świata (od 10 lat), Wsiąść do pociągu: USA (od 8 lat), Carcassonne (od 8 lat), Dobble (od 6 lat), Osadnicy z Catanu (od 10 lat), Świat Dysku – Ankh Morpork! (od 12 lat) oraz Świat Dysku – Wiedźmy (od 6 lat).
Natomiast ostatnio kilkunastu graczy uczestniczyło w imprezie Dzień z Grami Planszowymi. Do bezpłatnego wypożyczenia były między innymi: Jungle Speed, Dobble, Pędzące Żółwie, Wsiąść do Pociągu Europa, Small World, Carcassone, Abalone Offboard, Kolejka, Rancho, Angry Birds Space, Zakazana wyspa, czy Okovango.

(kod)