Znakomita lekcja sportu

amerykanie

amerykanie
Pod spotkanie z lekkoatletami zza oceanu okazało się znakomitą lekcją… Fot. t

Przygotowujący się do występu w Halowych Mistrzostwach Świata SOPOT 2014 amerykańscy lekkoatleci spotkali się z uczniami szkoły sportowej przy Subisława. W spotkaniu uczestniczyło 12 zawodników, którzy reprezentowali Stany Zjednoczone w najważniejszej lekkoatletycznej imprezie tego roku. Byli wśród także faworyci sopockich mistrzostw, m.in. kulomiot Ryan Whiting oraz najstarszy zawodnik Mistrzostw Świata – 39-letni biegacz Bernard Lagat.
Spotkanie z kilkudziesięcioma gimnazjalistami i licealistami rozpoczął Wayne McDuffy, przedstawiciel Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki, który podkreślał znaczenie możliwości uczenia się młodzieży trenującej od doświadczonych zawodników. „Sport to przede wszystkim wartości, takie jak wytrwałość, dyscyplina czy poświęcenie. Kariera lekkoatlety trwa przeważnie kilkanaście lat, ale to, czego młodzi ludzie nauczą się podczas treningów zostanie w nich na całe życie. Te wartości będą miały dla was ogromne znaczenie w późniejszym życiu zawodowym i osobistym” – zwracał się do uczniów Wayne McDuffy.
Podczas spotkania zawodnicy opowiadali o swoich dotychczasowych osiągnięciach oraz odpowiadali na pytania uczniów.
Amerykański skoczek wzwyż. Erik Kynard, dla którego to druga wizyta w Polsce powiedział – -To dla mnie bardzo ważne Mistrzostwa. Pierwszy raz będę uczestniczył w wydarzeniu tej rangi. Tu, w Sopocie, to będzie mój debiut w profesjonalnym świecie.
Dla wielu zawodników sopockie Mistrzostwa są okazją do pierwszej wizyty w Polsce. Wielu z nich było pod wrażeniem profesjonalnej organizacji i świetnie przygotowanych obiektów sportowych. Kulomiot Kurt Roberts przyznał, że te Mistrzostwa na długo zostaną w jego pamięci – „Największe wrażenie zrobiła na mnie ERGO ARENA. To niewiarygodna hala! Najlepsza, w jakiej kiedykolwiek byłem”.
Dla młodzieży spotkanie z lekkoatletami zza oceanu okazało się znakomitą lekcją. Pośród kierowanych do sportowców pytań o zainteresowania i szkoły, wiele dotyczyło sportu – diety, dopingu czy treningu. Zdaniem 19-letniej Klaudii „Bezpośrednie spotkania ze sportowcami to dobry pomysł, dzięki któremu możemy się wiele nauczyć i zmotywować. Fajnie, że mogliśmy też oglądać sportowców na otwartych treningach na hali AWFiS”. Marcin (18 lat) mówił po spotkaniu – „Jestem bardzo zadowolony z odwiedzin sportowców naszej szkoły, mogliśmy dowiedzieć się szczegółów o ich odżywianiu i treningach. To praktyczne rady, które będziemy mogli wcielić życie. Jednak mimo świetnego spotkania, liczę, że największe sukcesy osiągną w Mistrzostwach Polacy. Mam nadzieję na rekordy życiowe i światowe”.
Podczas swojej wizyty w ZSSiO w Gdańsku Amerykanie odwiedzili także zaplecze szkoły, m.in. siłownię, basen, salę gimnastyczną i „radosną szkołę”.
(tg)