Bliżej Europy

szkola1

szkola1
Prezentacje krajów Europy (fot. ZS nr 13)
Dzień Europy, czyli święto europejskich państw, obchodzili hucznie uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół nr 13.
Na ten dzień szkolne mury zamieniły się w rozmaite europejskie kraje, a to za sprawą prezentacji, które można było oglądać niemal na każdym kroku. W szkole pojawiły się pełne gadżetów stoiska tematycznie związane z poszczególnymi krajami, a po korytarzach przechadzały się dostojne angielskie damy, Pipi Langsztrum, czy wampiry rodem z Transylwanii.
Ortografia i… rybki
Natomiast wcześniej odbyła się Przygoda z Ortofrajdą. W tym roku szkolnym uczniowie klasy IIc uczą się ortografii z pomocą przesympatycznego Ortofrajdka. System dydaktyczny „Kolorowa Ortografia” opiera się na przypisaniu poszczególnym ortogramom stałych kolorów i jest bezstresowym, pamięciowo-wzrokowym sposobem uczenia się i nauczania pisowni.
Uczniowie gimnazjum brali także udział w wycieczce do Akwarium Gdyńskiego. Na początku obejrzeli prezentację multimedialną na temat ptaków polskiego wybrzeża, podczas której każdy wypełniał swoją kartę pracy. Potem poszli nad morze i obserwowali ptaki przez lornetki. Po powrocie do budynku uczestniczyli w zajęciach, podczas których oglądali ryby, małże oraz inne organizmy wodne pod mikroskopem. Następnie w sali mokrej każdy mógł dotknąć ryby. A podczas zwiedzania Akwarium była okazja, by poznać nowe gatunki zwierząt.
Święty Jan Paweł II
Pod koniec kwietnia w szkole odbyło się wydarzenie wielkiej wagi, związane z kanonizacją Papieża-Polaka. Święty Jan Paweł II stał się bohaterem szkolnego apelu. Uczniowie z całej szkoły przeżywali na nowo wielką radość i dumę z kanonizacji wielkiego rodaka. W nastrój ten wprowadzili swoich młodszych i starszych kolegów gimnazjaliści z klasy IIb, którzy przygotowali przedstawienie ukazujące fragment z życia Pana Jezusa.
W programie artystycznym wykorzystali Ewangelię św. Mateusza oraz wiersze Karola Wojtyły. Chór szkolny, pod opieką pani Katarzyny Rogolińskiej, zapewnił wspaniałą oprawę muzyczną występu. Osobami odpowiedzialnym za przygotowanie uroczystości były: Rena Jurys, Wanda Płaczek, Ludwika Robakowska.
Uczniom wystarczyło jednak czasu także na rozrywkę pod postacią wycieczki do Łubiany i Chmielna. Dzieci z klasy Va i VIc pojechały na wycieczkę autokarową, aby zobaczyć jak powstaje porcelana w wielkiej fabryce i ceramika w warsztacie garncarskim.
Jak ulepić garnek?
Fabryka leży w miejscowości Łubiana. Znajduje się w niej dużo maszyn, różnych pojazdów dostawczych, linii produkcyjnych itp.
– Mogliśmy zobaczyć, jak powstaje filiżanka, talerz lub dzbanek na herbatę – relacjonują uczniowie. – Pod koniec zwiedzania udaliśmy się do sklepu firmowego, gdzie były naprawdę ładne: kubki, talerze, cukierniczki, maselniczki, podstawki do jajek i tego typu wyroby. Po zakupach poszliśmy do autokaru i pojechaliśmy do Chmielna.
W Chmielnie uczniowie wybrali się do warsztatu ceramiki Neclów, którzy ręcznie robią dzbany, filiżanki, świeczniki, wazony i inne wyroby z gliny. Ceramika była ozdobiona wzorami kaszubskimi.
– Przewodnik pokazał nam, jak się robi naczynia na kole garncarskim – cieszą się uczestnicy. – Wskazał nam też piec, w którym wypala się gotowe naczynia. Kiedy każdy kupił upominek, czas już było iść do autokaru. Wycieczka była bardzo interesująca i w dobrych nastrojach wróciliśmy do Gdyni.
Potrzebne nowe okna
Na tym nie koniec. Podczas głosowania na Budżet Obywatelski, każdy mieszkaniec Karwin mógł wspomóc wymianę okien w ZS nr 13. Wystarczyło zagłosować na projekt „Renowacja budynku gminnego – ZS nr 13 przy ul. Chwaszczyńskiej 26 (częściowa wymiana stolarki okiennej)”.
(kod)