Na dwóch kółkach

wyscig

wyscig
Wyścig rowerowy to frajda nie tylko dla dzieci                                                        (fot. kod)
Dużo zmian, inna – bardziej urozmaicona – trasa, nowości dla najmłodszych, w tym zawody dla trzylatków na rowerkach biegowych – tak w skrócie można scharakteryzować program tegorocznego XVI Wyścigu Rady Dzielnicy Dąbrowa MTB Dąbrowa XC.
Organizatorzy, czyli Rada Dzielnicy Dąbrowa i Klub Kolarski Cyklo Team, zapewniają, że tym razem trasa będzie wyjątkowo ciekawa. Można było nawet uczestniczyć w próbnym objeździe. Na tę możliwość skusiło się kilku uczestników.
Bez względu na pogodę
Celem imprezy jest propagowanie i wdrażanie form wpływających na zdrowy tryb życia, zachęcanie młodzieży do czynnego uprawiania sportu i promocja wydarzeń sportowo-rodzinnych. Jest to także okazja dla mieszkańców dzielnicy do aktywnego wypoczynku i rekreacji. Termin zawodów wyznaczono na 24 maja. Miejsce to jak zwykle polana leśna w okolicy ulic Rdestowej i Szafranowej. Organizatorzy zapewniają, że wyścig odbędzie się niezależnie od pogody.
Wyścig rowerowy jest imprezą otwartą. Mogą w niej startować amatorzy w różnym wieku i stopniu zaawansowania oraz zawodnicy zrzeszeni w klubach sportowych. Warunkiem uczestnictwa jest rejestracja zawodnika poprzez wysłanie maila na adres team@cyklo.pl lub turniejdabrowa@wp.pl (należy podać imię, nazwisko, datę urodzenia, miasto oraz: w przypadku osób poniżej 18 lat skan zgody rodzica lub opiekuna prawnego, w przypadku dorosłych zameldowanych na Dąbrowie również adres zameldowania- jest to podstawa do uwzględnienia w klasyfikacji mieszkańców Dąbrowy). Dokonać rejestracji można także osobiście w biurze zawodów, nie później niż 20 min. przed startem wybranej kategorii.
Różne kategorie
Konieczne jest również podpisanie oświadczenia startującego i odebranie numeru startowego. Do startu dopuszcza się wyłącznie w pełni sprawne rowery. Posiadanie roweru MTB do startu w kat. Elita i Masters jest konieczne. W pozostałych kategoriach ten wymóg nie obowiązuje. Komisja sędziowska może wykluczyć zawodnika z wyścigu jeśli stwierdzi, że zataił on swój wiek. Start w nieodpowiedniej kategorii wiekowej oznaczać będzie dyskwalifikację. Jednak dopuszcza się start osoby młodszej w starszej kategorii, po zgłoszeniu w biurze zawodów i akceptacji przez komisję sędziowską.
Od godziny 9:00 zaczną się zapisy w biurze zawodów i wydawanie numerów startowych. O godz. 10:00 wyścig kategorii wiekowej 8-9 lat, godz. 10:20 wyścig kategorii wiekowej 10-11 lat, godz. 10:40 wyścig kategorii wiekowej 12-13 lat, godz. 11:10 wyścig kategorii wiekowej 18-29 lat (Elita) oraz 30 i więcej lat (Masters), godz. 11:30 wyścig kategorii wiekowej 14-15 lat, godz. 12:00 wyścig kategorii wiekowej 16-17 lat, godz. 12:30 wyścig kategorii wiekowej do 7 lat, godz. 12:50 wyścig dzieci do 4 lat na rowerkach bez pedałów (Baby Race), godz. 13:10 dekoracja i losowanie nagród. Osobno przewidziano klasyfikację kobiet i mężczyzn.
Maluchy na medal
Przed przystąpieniem do rywalizacji warto wiedzieć, że Baby Race to wyścig na rowerkach bez pedałów na prostym odcinku kilkudziesięciu metrów, kategoria wiekowa do 7 lat oznacza jedno okrążenie wokół parku zawodów, kategorie wiekowe 8-17 lat to wiele okrążeń na pętli o długości około 1000 m, zaś Elita i Masters to 6 okrążeń na pętli o długości 6 km.
Każdy zawodnik zostanie dopuszczony do startu w sztywnym kasku ochronnym. W trakcie wyścigu nie można wyjeżdżać poza wyznaczoną przez organizatora trasę. W przypadku zjechania z trasy, pechowy zawodnik powinien zawrócić i rozpocząć dalszy wyścig w miejscu opuszczenia wyznaczonej marszruty. Nie ma się jednak czego obawiać, bo trasa będzie oznaczona taśmami ostrzegawczymi i strzałkami kierunkowymi, zaś miejsca szczególnie niebezpieczne – wykrzyknikami. I ostrzeżenie dla mam i tatusiów – podczas wyścigu niedozwolona jest techniczna pomoc osób trzecich! Zawodnik może za to korzystać z pomocy innych zawodników.
Każdy z zawodników Baby Race otrzyma medal, pierwsze trójki poszczególnych kategorii otrzymają medale, a zwycięzcy puchary i nagrody rzeczowe. Wśród wszystkich zawodników biorących udział w zawodach zostaną rozlosowane nagrody rzeczowe.
(kod)