Ćwierkający tramwaj

tramwaj

Sposób miasta na poprawę humoru
tramwaj
Przez całe wakacje, po Gdańsku będzie jeździł pierwszy w Polsce tramwaj, w którym można usłyszeć głosy ptaków. Skąd pomysł? Dla jednych na odstresowanie, dla innych na poprawę humoru. Specjalny ptasi projekt powstał przy współpracy Miasta Gdańska, Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku i Stowarzyszenia PTAKI POLSKIE w ramach Kampanii „Jestem na pTAK!”.

Rozśpiewaną Pesę o numerze bocznym 1022 będzie można spotkać na gdańskich torach do końca sierpnia. Początkowo będzie podróżować na linii nr 6, a następnie różnych trasach i na różnych liniach, w tym na Chełm. Podczas wszystkich kursów, wewnątrz pojazdu, będą odtwarzane głosy ptaków.

Jak informuje Alicja Mongird z Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku, nagrania z głosami ptaków zostały wybrane wspólnie przez przedstawicieli Kampanii i ZKM. W gdańskim rozśpiewanym tramwaju będzie można usłyszeć m.in.: strzyżyka, skowronka, świergotka łąkowego, śpiewaka, makolągwę, kapturka, słowika szarego, trzciniaka, czajkę i kląskawkę. Autorem nagrań jest Zdzisław Pełczyński.
Jak mówią przedstawiciele Kampanii „Jestem na pTAK” – Ptaki są naszymi sąsiadami! Codziennie je widzimy i słyszymy – nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Niezwykła też jest ich różnorodność – barw, głosów, pomysłów na życie, gatunków… Do tego są z nami dosłownie od zawsze – obecne nie tylko w naszych parkach, ogrodach i domostwach, ale też w tradycji i kulturze….a od teraz także w gdańskim tramwaju.

Według badań przeprowadzonych kilka lat temu, najbardziej lubianym dźwiękiem w krajobrazie jest właśnie śpiew ptaków. Aż 90,9 procent Polaków uznaje go za dźwięk przyjemny, kojący i poprawiający nastrój. Za miłe uznajemy też rechotanie żab, szum morza i szelest liści.

(t)