Jedyny taki bal!

bal

W rytm poloneza

bal

Hucznie pożegnali szkołę uczniowie klas III gimnazjum Zespołu Szkół nr 13. Przy fragmentach poloneza, naszego tradycyjnego tańca narodowego, tańczyli na jedynym w swoim rodzaju balu.

To była impreza! Były odświętne stroje, eleganckie kreacje, podniosły nastrój i wzruszające chwile. Uczniowie poradzili sobie z wykonaniem tradycyjnego tańca. Nic dziwnego – wcześniej długo trenowali, by wszystko było zapięte na ostatni guzik i nic nie poszło „nie tak”. Z pewnością będą długo wspominali ten bal – pierwszy w ich życiu i ostatni w tej szkole…

Cegiełka zamiast kwiatka

Wiele wzruszeń towarzyszyło także zakończeniu roku szkolnego. Rozdanie świadectw dla uczniów klas III gimnazjum miało wyjątkowo uroczystą oprawę. Nie zabrakło nagród dla najlepszych, wyróżnień i dyplomów.

Przy okazji zakończenia roku szkolnego, na ładny gest zdobyli się nauczyciele, by wspólnie pomóc chorym dzieciom z hospicjum

– Co roku wielu uczniów żegna nas – nauczycieli kwiatami – oznajmili zgodnie. – Jesteśmy wdzięczni za okazywane nam w ten sposób wyrazy uznania. W bieżącym roku szkolnym, ucząc naszą młodzież wrażliwości, podjęliśmy szereg inicjatyw charytatywnych, nawiązaliśmy ścisłą współpracę z Hospicjum św. Wawrzyńca. Chcielibyśmy, aby ukoronowaniem naszych wspólnych działań była ostatnia akcja w tym roku szkolnym – akcja pod hasłem „Kwiaty dla hospicjum”. Proponowane przez nas działanie polega na zastąpieniu symbolicznego kwiatka dla nauczyciela datkiem pieniężnym wrzuconym przez ucznia do puszki wolontariuszy, którymi będą nauczyciele.

Moc wydarzeń

A ostatnie dni roku szkolnego obfitowały w ciekawe wydarzenia. W Marszewie, w Ośrodku Dydaktycznym Nadleśnictwa, odbyła się Międzyszkolna Konferencja Przyrodnicza Ligi Ochrony Przyrody. Wzięli w niej udział karwińscy uczniowie, którzy są laureatami międzyszkolnych konkursów: Kinga Frańczak, Zuzanna Rozłucka i Weronika Frańczak (konkurs wiedzy), Szymon Brillowski i Błażej Krause (konkurs fotograficzny i na prezentację multimedialną), Monika Sawczuk i Zuzanna Rozłucka (konkurs „Daj przykład innym – segreguj odpady z głową”).

A wcześniej „mole książkowe” odebrały nagrody w Wielkim Maratonie Czytelniczym. W Wielkiej Hali Dworu Artusa w Gdańsku wręczono nagrody najlepszym maratończykom, czyli czytelnikom, którzy uzyskali najwięcej punktów w testach z lektur wyznaczonych do przeczytania. Zadania testowe nie były łatwe, często podchwytliwe, a i zdobycie książek nie zawsze było proste i wymagało sporego trudu, zaangażowania się w poszukiwanie tych, którzy mogliby je udostępnić. Zdarzało się, że rodzice kupowali wymagane książki w księgarniach, także internetowych. Udział w maratonie mógł wziąć każdy uczeń szkoły podstawowej oraz każdy gimnazjalista.

Książkowe mole

W drugiej edycji WMC dla klas 1-3 szkoły podstawowej uczestniczyły 62 szkoły z województwa pomorskiego (1649 uczniów). W ZS nr 13 najwięcej punktów (145) i I miejsce uzyskał uczeń kl. 2c Michał Masłowski (najlepszy także na poziomie klas II). Docenili go również organizatorzy WMC – w Dworze Artusa w Gdańsku otrzymał dyplom i książkę C. Funke „Smoczy jeździec”.

Z kolei w piątej edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego dla klas 4 – 6 udział wzięło sto szkół z województwa pomorskiego. W maratonie „Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca” uczestniczyło 1242 uczniów. I miejsce w ZS nr 14 zajął Jakub Daszkiewicz z klasy 4d (142p.). Został on także finalistą V edycji i od organizatorów otrzymał dwie książki Andrzeja Perepeczki z wpisem i autografem autora: „Dzika Mrówka i tajemnica Bursztynowej Komnaty” oraz „Dzika Mrówka i Jezioro Złotego Lodu”.

(kod)