Jedziemy na Kaszuby i Hel

kolej

Nowe połączenie kolejowe

 kolej

Nareszcie podróż z Trójmiasta na półwysep Helski i nad kaszubskie jeziora nie będzie się musiała kojarzyć z wielogodzinnymi postojami w korkach. Zgodnie z zapewnieniami PKP PLK, zostały wznowione połączenia pociągów na całej trasie pomiędzy Gdynią i Helem oraz Gdynią i Kościerzyną.

To efekt zakończenia ważnego etapu prac nad kolejowym Korytarzem Kościerskim i Helskim. Remont obejmował wymianę nawierzchni kolejowej, naprawę torów, korektę łuków i wymianę rozjazdów. Zupełnie nowy jest też sposób zabezpieczania przejazdów kolejowych. Na piętnastu zamontowano samoczynną sygnalizację przejazdową, a na dziesięciu monitoring. Inwestycja objęła także naprawę czternastu stacji i przystanków osobowych, oraz modernizację dziewiętnastu peronów. W ramach projektu zakupiono też nowe urządzenia sterowania ruchem, łączności i elektroenergetyczne.

Dzięki inwestycji, do Helu i Kościerzyny pojedziemy szybciej, bo na wyremontowanych torach pociągi będą mogły rozwijać prędkość 120 km/h, a podróż, która dotychczas trwała dwie godziny skróci się nawet o 30 minut. Kolejarze zapowiadają także częstsze kursy, a większość połączeń będzie obsługiwana przez nowoczesny tabor – 6 zespołów spalinowych wyprodukowanych przez NEWAG z Nowego Sącza. Zostały one zakupione za ponad 50 milionów złotych przez województwo pomorskie w 2010 i 2011 roku. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło prawie 29 milionów.

To jednak nie koniec. Po wakacjach prace w Korytarzu Kościerskim będą kontynuowane, ze względu na trasę nr 201 Kościerzyna – Gdynia, która stanie się częścią sieci Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Zakończenie tej inwestycji to pierwsza połowa 2015 roku.

(kod)