Boksy handlowe nieczynne…

skm

skm
Podobno lada dzień ruszy tu handel… Fot. t

Na nowo wyremontowanej stacji Gdańsk Żabianka nie można kupić nawet gazety. Nie działa żaden z piętnastu przygotowanych boksów handlowych. – W ciągu miesiąca to się zmieni – obiecuje SKM. Remont przystanku SKM Żabianka-AWFiS pochłonął 12 mln zł. Prace trwały ponad rok, ostatecznie dworzec został oddany do użytku w nowej odsłonie w październiku ubiegłego roku. A razem z nim nowe boksy handlowe. Te jednak do dzisiaj pozostają zamknięte…
– Widzimy w tym miejscu działalność handlowo-usługową przyjazną podróżnym – mówił wówczas w rozmowie dla „Gazety” Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PKP SKM. – W wymaganiach, jakie stawiamy przyszłym oferentom, zastrzegamy też, że w tunelu nie ma miejsca na gastronomię typu fast food, handel alkoholem, w tym piwem, czy sprzedaż środków pirotechnicznych, psychoaktywnych czy erotycznych.
SKM wykluczyła także możliwość handlu kwiatami i rybami. Termin składania ofert mijał 23 października ubiegłego roku. Najemcy mieli rozpocząć działalność w listopadzie. Co poszło nie tak?
– Nie można nawet kupić gazety czy drożdżówki, kiedy się rano idzie do pracy, działa jedynie kasa biletowa – skarży się Mariola Barciszewska, mieszkanka Żabianki. – Żeby dojść do najbliższego kiosku czy piekarni, trzeba wyjść z tunelu. Wszystkie pawilony handlowe stoją puste, zamknięte na cztery spusty. I tak już prawie od roku. A przecież SKM do kwestii zagospodarowania tunelu podeszła bardzo skrupulatnie. Po obu stronach przejścia podziemnego przygotowano 15 pawilonów handlowych z posadzką wyłożoną gresem. Pomieszczenia zaaranżowano na nowo i zróżnicowano ich powierzchnię (10 mkw. – 31 mkw.). Obok powstały wspomniane już kasy biletowe wraz z zapleczem socjalnym i pomieszczeniami technicznymi. Co więcej, SKM określiło też rodzaj możliwej działalności.
– Sytuacja wygląda tak, że ostatecznie została wybrana jedna firma odpowiedzialna za skomercjalizowanie boksów – tłumaczy Głuszek. – Oznacza to, że umowę podpisujemy z jednym podmiotem, a nie kilkunastoma, to dla nas wygodniejsze. Ponadto firma ta partycypowała będzie w utrzymaniu czystości tunelu oraz zapewni jego ochronę. Ta ochrona zresztą już jest. Jeśli chodzi o działalność, to w tunelu znajdą się piekarnia, cukiernia, odzież, salonik prasowy, bistro-kawiarnia, papierosy elektroniczne i sieć telefonii komórkowej. Łącznie dysponujemy 15 boksami, więc z czasem najemców będzie więcej.
Firma, z którą będzie współpracować SKM, jest spółka Scand Wood. Umowa podpisana została 28 lutego 2014 r. Ale boksy tak jak były, tak nadal są zamknięte.
– Rzeczywiście nie zostały jeszcze uruchomione – przyznaje Głuszek. – Problem w tym, że nie doszacowaliśmy wielkości mocy, jaka potrzebna jest to zasilania tych pomieszczeń, czy też raczej oszacowaliśmy to zbyt delikatnie. Okazało się, że jednak będzie wymagana większa. Główny dzierżawca wystąpił o dodatkową moc, jednocześnie do końca roku zostanie pociągnięty dodatkowy kabel, co pozwoli ostatecznie zlikwidować wszystkie problemy techniczne.
Kiedy w takim razie handel ruszy? Prawdopodobnie już w ciągu najbliższego miesiąca.
(g)