Bezpieczniej w drodze do szkoły

wiczlinska

wiczlinska
Dzieci z ZWE nr 1 będą teraz bezpieczniejsze                                                       (fot. kod)

Już w przyszłym miesiącu rusza przetarg na kolejne oświetlenie naszych dzielnicowych ulic. Tym razem pora na ul. Wiczlińską.
– Chodzi o długo oczekiwany ciąg pieszy łączący Dąbrowę Centrum z Zespołem Wczesnej Edukacji nr 1 – wyjaśnia Lechosław Dzierżak z Komisji Infrastruktury Rady Dzielnicy Dąbrowa.
Coraz jaśniej
To doskonała wiadomość, szczególnie dla maluchów, które do tej pory obawiały się tędy chodzić po ciemku. Jest to bowiem droga do szkoły i przedszkola. Rodzice martwili się, odprowadzając swoje pociechy, idące wcześnie rano na lekcje i zajęcia.
W ogóle, trzeba przyznać, że na terenie dzielnicy robi się coraz jaśniej. Niedawno dobiegły końca prace przy budowie oświetlenia na ulicy Głogowej. To wszystko efekty większego projektu „Oświetlenia ciemnych miejsc na Dąbrowie”, realizowanego przez Radę Dzielnicy Dąbrowa.
W jego ramach oświetlone zostaną również okolice dzielnicowych szkół podstawowych oraz ulice: Łopianowa, Koperkowa, Kameliowa, Macierzanki, Rumiankowa, a także sięgacze ul. Rdestowej w okolicach ul. Szafranowej.
Patrzeć w przyszłość
– W przyszłych latach projekt będzie mógł zostać poszerzony o kolejne ulice – mówi Lechosław Dzierżak. – Jednak wcześniej zostaną zorganizowane konsultacje społeczne, aby omówić z mieszkańcami najbardziej priorytetowe inwestycje na dzielnicy. Zachęcam do składania propozycji na kolejne inwestycje już teraz, za pośrednictwem poczty elektronicznej rada.dabrowa@gdynia.pl.
Rada dzielnicy wychodzi z założenia, że najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców. Stąd projekt oświetlenia niebezpiecznych miejsc na terenie Dąbrowy. Są to miejsca ciemne, sąsiadujące z lasami. A budowa oświetlenia jest stosunkowo niedroga w porównaniu z budową drogi, czy chodnika. Najpierw do realizacji przekazane zostało przede wszystkim oświetlenie ulicy Łopianowej.
– Początkowo chcieliśmy wykonać tę ulicę kompleksowo – zaznaczył Lechosław Dzierżak. – Na tej ulicy brakowało nie tylko oświetlenia, potrzebna jest jeszcze kanalizacja deszczowa oraz sanitarna razem z przepompownią ścieków, nawierzchnia ulicy i chodniki. Koszt całości przekraczał kilkukrotnie możliwości Rady Dzielnicy Dąbrowy, jednak udało się znaleźć na to sposób.
Czekając w kolejce
Trzeba było inwestycję podzielić, a poszczególne elementy sfinansować z różnych źródeł. Będzie zatem i oświetlenie i kanalizacja i utwardzona nawierzchnia. Z inwestycji przekazanych do realizacji warto wymienić także oświetlenie ulicy Koperkowej. Tutaj sytuacja wyglądała analogicznie do ulicy Łopianowej. Ta ulica również była proponowana do realizacji kompleksowo, jednak początkowo nie pozwoliły na to możliwości finansowe. Udało się rozwiązać problem – płyty już leżą, a w najbliższych latach ulica ta zyska oświetlenie. Ponadto zdecydowano, że oświetlone zostaną: ul. Macierzanki, przejście piesze Ziołowa – Nagietkowa oraz odcinek ul. Kameliowej z szeregowcami. W tym ostatnim przypadku jest to poszerzenie inwestycji omawianej podczas wcześniejszych konsultacji, związanej z oświetleniem przejścia leśnego Gorczycowa-Sezamowa. Wszystkie te inwestycje uzyskały zarówno poparcie ze strony radnych dzielnicy, jak i zgromadzonych podczas konsultacji mieszkańców. Teraz – od słów do czynów droga niedługa i zamierzenia są realizowane.
(kod)