Karty zostały rozdane

Paweł Adamowicz dostał rekomendację Rady Powiatowej PO jako kandydat na prezydenta Gdańska. Gotowe są też listy kandydatów na radnych tej partii w Gdańsku. Ze startu w wyborach rezygnuje wiceprezydent Maciej Lisicki oraz radni Marcin Skwierawski i Szymon Moś. Do rady ponownie wystartuje z chełmskiego okręgu Bogdan Oleszek. Jest trzeci na liście.
Na Radzie Powiatowej PO ogłoszono listę kandydatów na radnych do Rady Miasta w Gdańsku, na których możemy głosować w najbliższych wyborach samorządowych 16 listopada, a także rekomendację tej partii na stanowisko prezydenta Gdańska. – Paweł Adamowicz został jednogłośnie rekomendowany jako kandydat PO na prezydenta miasta Gdańska – poinformował oficjalnie Piotr Skiba, dyrektor biura zarządu regionu pomorskiej PO.
Czy na liście do RM są niespodzianki? – Prawie wszyscy radni obecnej kadencji znaleźli się na listach. Nie ma Macieja Lisickiego, który miał na niej być, ale zrezygnował – wyjaśnia Skiba.
Z naszych informacji wynika, że obecny wiceprezydent Gdańska ds. polityki komunalnej Maciej Lisicki, zrezygnował z kandydowania na radnego, gdy okazało się, że ulokowano go dopiero na czwartej pozycji w okręgu nr 3 czyli na Morenie (Piecki-Migowo). Sam Lisicki przyznaje, że jego zamiarem nie jest bycie radnym, ale praca z Pawłem Adamowiczem.
– Wyraziłem jednak gotowość, że mogę być liderem listy, żeby tę listę pociągnąć i zrobić dobry wynik, tak jak się dzieje w Gdyni, gdzie wiceprezydenci startują jako liderzy list, a potem ten mandat zdają i zostają wiceprezydentami, ale zarząd uznał, że wynik będzie dobry i bez mojej obecności. Nawet nie wiedziałem, że ktoś chciał mnie wpisać na czwarte miejsce, ja deklarowałem, że mogę być tylko liderem.
Jedynką w tym okręgu został natomiast młody demokrata Piotr Borawski, który w mijającej kadencji firmował wprowadzenie Budżetu Obywatelskiego. Co ciekawe, Lisickiego na liście wyprzedzała Beata Jankowiak, radna dzielnicy Piecki Migowo i Paweł Czerniewski, obecny radny PO. Piotr Dzik, wieloletni radny, po rezygnacji Lisickiego wskoczył z piątego na czwarte miejsce. Marcin Skwierawski, który był na spotkaniu rady, zaskoczył część obecnych i oświadczył, że rezygnuje z kandydowania na radnego (ulokowano go na trzecim miejscu w okręgu nr 1). Postanowił zaangażować się w sprawy Sopotu i kandydować na radnego tego miasta. Nic dziwnego – przez wiele lat był asystentem prezydenta Jacka Karnowskiego, później jego pełnomocnikiem ds. kontaktów samorządowych, zajmował się też z ramienia miasta współpracą metropolitalną. Obecnie nie jest związany pracą w sopockim magistracie.
Szymon Moś, młody radny, też nie pojawi się na listach PO. Dlaczego? Nieoficjalnie mówi się, że w związku z nominacją Ewy Kopacz (dla której kiedyś pracował) na premiera, chce wrócić do pracy w jej gabinecie.
Na liście prym na niej wiodą Młodzi Demokraci, czyli członkowie PO, którym bardziej po drodze jest z Agnieszką Pomaską, byłą radną z Chełmu, szefową gdańskiej PO. Zwolennicy obecnego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, uważani za bardziej konserwatywną część PO, zajmują na liście mniej korzystne miejsca.
W okręgu nr 1 czyli Nowy Port, Brzeźno, jedynką został dotychczasowy przewodniczący komisji Rewitalizacji Dariusz Słodkowski, choć w tym rejonie największą aktywnością wykazywała się radna Beata Dunajewska-Daszczyńska (obecnie dopiero na 5. miejscu), ale która znana jest z poparcia dla Adamowicza, co może działać na jej niekorzyść w obecnym rozdaniu.
W okręgu chełmskim jedynką jest Paweł Adamowicz, tuż za nim radny obecnej kadencji, Adam Nieroda, po nim miała być Aleksandra Dulkiewicz (swego czasu była asystentką Adamowicza), a czwarty miał być obecny i wieloletni przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek. Okazało się jednak, że radna Dulkiewicz zaproponowała swoje trzecie miejsce Oleszkowi i jest obecnie czwarta na liście. Po niej jest radny kilku kadencji Marek Bumblis, a z nr 6 Piotr Grzelak, kiedyś także asystent Adamowicza. W okręgu nr 6 (Żabianka, Oliwa) prym wiedzie wieloletnia radna Małgorzata Chmiel, następny na liście jest Jarosław Gorecki.
Na listach opozycji będą nie tylko działacze PiS, ale także najróżniejszych stowarzyszeń i związków funkcjonujących na terenie Gdańska. Te osoby będą miały pozycje znaczące i wybieralne. Lista jest tak przygotowana, jak zapewnia lider PiS Andrzej Jaworski, kandydat PiS na prezydenta Gdańska, aby pokonać PO.
W okręgu chełmskim na listach PiS na pierwszym miejscu jest młody radny Jaromir Falandysz.