Dzień Dawcy Szpiku

szpik1

szpik1
Ogromna maskotka zachęcała do udziału w akcji                          (fot. Stow. KrewAktywni)

szpik2
Wolontariusze (fot. Stow. KrewAktywni)

Początek Nowego Roku to zazwyczaj czas postanowień, podejmowania nowych wyzwań, próby zmiany swojego życia na lepsze. Dotyczy to różnych sfer: aktywność fizyczna, uczucia, praca, życie kulturalne, zdrowie.
Stowarzyszenie KrewAktywni podpowiada, co można zrobić w nowym roku, aby zatroszczyć się nie tylko o siebie, ale też o innych – o ich zdrowie i życie.
– KrewAktywni organizują akcje, podczas których można oddać krew w specjalnym ambulansie lub zarejestrować się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego – mówi Ewelina Dragosz ze Stowarzyszenia KrewAktywni, koordynatorka akcji. – A kto może to zrobić? Generalnie każda zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 (szpik) lub 65 (krew) rokiem życia. O przeciwwskazaniach i ewentualnych wykluczeniach zdrowotnych można porozmawiać z wolontariuszami podczas akcji. Opowiadają oni również o mitach panujących wśród wielu ludzi, m. in. o tym, że szpik pobiera się z kręgosłupa. Warto przyjść na akcję i rozwiać wszelkie wątpliwości oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania.
Już na samym początku stycznia Stowarzyszenie zorganizowało pierwszy w 2015 Dzień Dawcy Szpiku, podczas halowego turnieju Arka Gdynia Cup’15, który odbył się w Gdynia Arenie. Większość osób, które zarejestrowały się do bazy potencjalnych dawców, myślała o tym już dużo wcześniej. Jednak, jak przyznawały, nigdy nie było ku temu okazji. Sporo osób podchodziło także z różnymi pytaniami, chciały dowiedzieć się, jak wygląda pobranie szpiku, jakie choroby wykluczają z bycia dawcą, czy też jak przebiega cały proces od momentu znalezienia genetycznego bliźniaka.
– A może noworocznym postanowieniem będzie zorganizowanie Dnia Dawcy Szpiku albo ambulansowej zbiórki krwi dla kogoś z naszego otoczenia? – zastanawia się Ewelina Dragosz. – W tym również chętnie pomogą KrewAktywni! Kontakt oraz informacje o bieżących akcjach na www.krewaktywni.org.
(kod)