W zimowym klimacie

jaselka1

jaselka1
Podczas spektaklu zadbano o dekoracje i kostiumy        (fot. ZS nr 13)
Choć za oknem trudno o śnieg, to zimowa aura zapanowała na dobre w Zespole szkół nr 13. Odbyły się jasełka, tradycyjna wigilia oraz konkurs piosenki świątecznej.
Przedstawienie jasełkowe było dopracowane w każdym szczególe. Zadbano o scenariusz, kostiumy i dekoracje. Był to piękny wstęp do wigilii, która odbyła się następnie na terenie szkoły.
Obcojęzyczne kolędy
Ponadto odbyła się kolejna edycja Konkursu Piosenki Świątecznej w Języku Obcym. Do konkursu przystąpiło aż 11 zespołów oraz 4 solistki. Uczestnicy byli uczniami z klas 4-6 szkoły podstawowej, zaś organizatorkami były: Ilona Bała, Sylwia Gawin, Anna Kaszubowska-Knopik, Elżbieta Kucharska (nauczycielki języków obcych). Konkurs przeniósł wszystkich – zarówno uczestników, jak i słuchaczy, w świąteczny nastrój Bożego Narodzenia.
Repertuar zawierał różne anglojęzyczne piosenki o tematyce bożonarodzeniowej np. klasyczne i dobrze znane „Jingle Bells”, „Last Christmas”, „Silent Night”, „Santa Claus is Coming to Town”, jak i bardziej wyszukane „Jingle Bells Rock” „All I Want for Christmas is my two front teeth”, „Little Drummer Boy” czy „Feliz Navidat”. Jury w składzie: Agata Kitkowska (nauczyciel języka niemieckiego), Sylwia Gawin (nauczyciel języka angielskiego) oraz Izabela Ebel (nauczyciel języka niemieckiego) oceniało wykonawców w 4 kategoriach: ogólne wrażenie, poprawność językowa, wykonanie oraz muzykalność.
Młodzi poligloci
Po naradzie ogłoszono wyniki: I miejsce – Monika Kalisiak oraz Monika Zarudzka z 6c z piosenką „All I want for Christmas is my two front teeth”, II miejsce – Zuzanna Chaniewska, Iga Mroczko, Wiktoria Ślusewska z 4a z piosenką „Rocking round the Christmas Tree”, III miejsce – Paulina Frankowska, Oliwia Konopka z 4a z piosenką „Rudolph the red-nosed Reindeer”. Wyróżnienie dla Mileny Nowaczewskiej i Zuzanny Przęzak klasy V d – „All I want for Christmas is You” oraz Marty Niemczyk z 6c – „Let it snow”.
Zwycięzcy otrzymali wspaniałe nagrody, a pozostali uczestnicy zostali obdarowani podarunkami takimi, jak notesy, upominki papiernicze oraz słodycze. Uczestnicy zostali również nagrodzeni gromkimi brawami od licznie zgromadzonej publiczności.
– Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy – mówią organizatorki. – Dziękujemy Magdalenie Szczepaniak z VIc za poprowadzenie tego konkursu oraz chłopcom odpowiedzialnym za kontrolę nad sprzętem i nagłośnieniem. Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę!

jaselka2

Uczniowie stanęli na wysokości zadania (fot. ZS nr 13)

Znają się na językach
A wcześniej w Gdańsku odbył się organizowany już po raz dziesiąty przez Gimnazjum Nr 25 Kuratoryjny Konkurs Teatrów Obcojęzycznych Hanza 2014, skierowany do gimnazjalistów. Wzięło w nim udział 16 grup z całego Trójmiasta, w tym 2 grupy z ZS nr 13. Konkurs polegał na zaprezentowaniu kilkuminutowych scenek w dowolnym języku obcym. Uczniowie klasy IGD wybrali język angielski, a IIGB – rosyjski. Grupa angielska zaprezentowała przedstawienia „City at War”, opowiadające o powstaniu warszawskim, natomiast grupa rosyjska przedstawiła scenkę „Kiedy babcia nie chce spać”. Przedstawiciele z innych szkół przedstawili scenki w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim oraz francuskim, szwedzkim i czeskim. Obie grupy z ZS nr 13 zdobyły pierwsze miejsca w swoich kategoriach językowych.
Podsumowano także akcję zbiórki darów dla schroniska zwierząt w Ciapkowie.
– Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w zbiórce, jak zawsze możemy liczyć na ogromną wrażliwość i liczne dary – podkreślają organizatorzy. – W okresie od listopada do grudnia 2014 r. udało nam się zebrać ogromne ilości karmy dla psów i kotów. Ponadto, dzięki ofiarności zwierzaki nie będą marzły w zimie, ponieważ zostało zebranych dużo koców, poduszek, kołder.
Dla „braci mniejszych”
Nie zapomniano również o środkach czystości i zabawkach. Serdecznie dziękujemy uczniom i rodzicom klas 0-III za aktywny udział w tej akcji, za każdy, najmniejszy nawet dar. Wszystkie zakupione dary zostały przekazane na ręce pracowników schroniska.

(kod)