Razem dbamy o Nasze Miasto

Posprzątaj po swoim psie – dasz radę” – to hasło trzeciego spotu animowanego, przygotowanego w ramach kampanii „Razem dbamy o Nasze Miasto”. Przedsięwzięcie realizują: Miasto Gdańsk, Zarząd Dróg i Zieleni oraz Straż Miejska. Warto, by z rad skorzystali także mieszkańcy Chełmu, posiadacze piesków…
Wcześniej zaprezentowane zostały filmiki, które przypominają mieszkańcom o obowiązkach zimowych oraz o potrzebie segregowania odpadów. Na swoją premierę czekają jeszcze dwa, dotyczące pozbywania się odpadów niebezpiecznych oraz pozostałości po remontach.
Celem kampanii „Razem dbamy o Nasze Miasto” jest kształtowanie właściwych postaw społecznych oraz utrwalanie świadomości, że „jestem z Gdańska, więc dbam o Gdańsk”. Chodzi w niej także o to, by niektórym gdańszczanom przypomnieć o ich obowiązkach.
Trzy z pięciu spotów zobaczyć można na kanałach YouTube: Straży Miejskiej w Gdańsku oraz Miasta Gdańska. Informacje, które w bezpośredni sposób odwołują się do treści spotów pojawią się w kwietniu w pojazdach komunikacji miejskiej.
– Materiały przygotowane w ramach kampanii „Razem dbamy o Nasze Miasto” będą też wykorzystywane podczas spotkań z mieszkańcami, jak również w ramach zajęć, prowadzonych przez funkcjonariuszy Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej w szkołach i przedszkolach – zapowiada Wojciech Siółkowski ze Straży Miejskiej w Gdańsku.
Sprzątanie po swoim psie jest obligatoryjne. Obowiązek sprzątania nieczystości po swoim psie wynika z zapisów Uchwały nr XXXII/684/12 Rady Miasta Gdańska z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gdańska. Zgodnie z przepisami, każdy właściciel czworonoga musi natychmiast usunąć nieczystości pozostawione przez jego zwierzę. Za zlekceważenie tego obowiązku grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.
Wiele wskazuje na to, że prowadzone w Gdańsku od lat kampanie edukacyjne przynoszą efekty. Z roku na rok spada liczba interwencji podejmowanych wobec osób, które wychodzą z psami na spacer. W 2012 roku strażnicy miejscy reagowali 445 razy i nałożyli 121 mandatów, rok później liczba interwencji zmalała do 327 (58 mandatów). W 2014 roku funkcjonariusze musieli podjąć czynności 189 razy – w 29 przypadkach zakończyły się one pouczeniem, a w pięciu nałożeniem mandatów.
– Strażnicy miejscy stawiają głównie na działania prewencyjne, a nie na kary. Dlatego też zmotoryzowane patrole zazwyczaj mają przy sobie zakupione przez Miasto Gdańsk torebki na psie nieczystości. Wręczają je osobom, które na spacer z psem wychodzą nieprzygotowane, a później podczas rozmowy z funkcjonariuszami tłumaczą, że „nie mają jak” zająć się pozostawionymi przez ich pupila odchodami – mówi Siółkowski. – Podczas rozmowy z właścicielem psa strażnicy mogą dać się przekonać do nienakładania mandatu – są jednak nieugięci jeśli chodzi o wyegzekwowanie spełnienia obowiązku: nieczystości po swoim psie trzeba posprzątać zawsze – podkreśla.

(tg)