W trosce o pasażerów

autobusy

autobusy
Nowe autobusy pojawiły się na ulicach          (fot. ZKM Gdynia)

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, na naszych ulicach pojawią się nowe pojazdy komunikacji miejskiej, a co za tym idzie – zwiększy się komfort codziennych podróży.
Aż 15 nowych autobusów niskopodłogowych marki MAN, zasilanych sprężonym gazem ziemnym, weszło do eksploatacji na trasach gdyńskiej komunikacji miejskiej. Jeszcze w tym miesiącu do Gdyni dotrze kolejnych 15 nowych pojazdów – Solarisów napędzanych olejem napędowym.
Zamiast starych
Piętnaście pojazdów, którymi mogą już jeździć pasażerowie, to 12-metrowe, jednoczłonowe autobusy MAN A 21 Lion’s City CNG. Zasiliły tabor Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej (PKM) w Gdyni. Posiadają silniki o dużej mocy – 310 koni mechanicznych – których paliwem jest sprężony gaz ziemny. Warto przypomnieć, że zajezdnia PKM w Kaczych Bukach wyposażona jest w stację CNG i to właśnie tam będą tankowane najnowsze nabytki przedsiębiorstwa.
Wszystkie nowe autobusy posiadają klimatyzację, wyróżniają się cichą pracą silnika i są ekologiczne – spełniają najbardziej rygorystyczną normę czystości spalin EURO VI. Nowością w tych autobusach jest wewnętrzny wyświetlacz elektroniczny, na którym prezentowany jest przystanek bieżący oraz 6 kolejnych.
Nowe Many mają po 85 miejsc, w tym 29 siedzących. Każdy z nich kosztował 1,15 mln zł.
– To najlepsza cena, jaką można było uzyskać za pojazdy tej klasy – mówi Piotr Topolewicz, członek zarządu PKM. – Wraz z ich wprowadzeniem do eksploatacji, wycofaliśmy ze służby 15 najstarszych pojazdów w naszych zasobach – Mercedesów 405. Niektóre z nich zostaną sprzedane, a niektóre wykorzystane na części.
Za unijną kasę
Nowe autobusy będą kursować na liniach obsługujących centrum Gdyni oraz tzw. korytarze komunikacyjne, do których zaliczają się ulice: Morska, Wielkopolska, Wiśniewskiego i aleja Zwycięstwa.
– Dzięki temu, że posiadają specjalne rampy dla wózków, zapewnią jeszcze lepszą dostępność komunikacyjną dla osób niepełnosprawnych – informuje Olgierd Wyszomirski, dyrektor ZKM w Gdyni.
Nowe pojazdy zakupiono w ramach większego projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. W jego ramach na przełomie stycznia i lutego do Gdyni trafi kolejnych 15 autobusów. Będą to 12-metrowe Solarisy zasilane olejem napędowym, ale również spełniające najwyższe normy czystości spalin. Pojazdy te wejdą w skład taboru innego gdyńskiego przewoźnika – Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej (PKA).
Projekt ponadto zakładał także stworzenie pierwszych w Gdyni pasów, przeznaczonych tylko dla pojazdów komunikacji miejskiej. Prawie 1,5-kilometrowy buspas został już zrealizowany wzdłuż ul. Kieleckiej w kierunku Witomina, a krótszy – 350-metrowy – powstanie wiosną na ul. Morskiej. Obejmie odcinek ulicy w kierunku Chyloni między ul. Zakręt do Oksywia a Estakadą Kwiatkowskiego.
Szkolenia dla kontrolerów
W ramach projektu przebudowanych zostało 19 przystanków i zatok autobusowych oraz plac postojowy dla autobusów u zbiegu ul. Powstania Styczniowego i Huzarskiej. Oprócz inwestycji infrastrukturalnych, zrealizowano też tzw. działania miękkie. 50 kierowców i kontrolerów biletów zostało przeszkolonych z zakresu obsługi pasażerów, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. Całkowita wartość projektu zamknęła się w kwocie 38,8 mln złotych, z czego 16,3 mln złotych to dofinansowanie unijne.
(kod)