Ślub w plenerze

slub

slub
Ślub w plenerze
Jest już możliwe zawarcie małżeństwa w dowolnym urzędzie stanu cywilnego w Polsce. Nowe przepisy pozwalają również na zorganizowanie ślubu w plenerze. Gdzie w naszej dzielnicy mogłaby się odbyć taka ceremonia?
Z przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych badania społecznego na temat preferencji Polaków odnośnie wymarzonego miejsca ceremonii ślubnej wynika, że blisko 1/3 pytanych osób marzy o ślubie na łonie natury. Wśród najczęściej wymienianych miejsc w plenerze były plaża (7 proc.), ogród (7 proc.) albo miejsce nad morzem (5 proc.). Innymi preferowanymi miejscami, poza urzędem stanu cywilnego, były zamek lub wybrane miasto w Polsce.
W górach i nad morzem
Zakopane to najczęściej wskazywane polskie miasto, w którym pytani chcieliby zawrzeć związek małżeński (1,5 proc). W dalszej kolejności pojawiały się jeszcze Kraków i Warszawa. 5 proc. pytanych o wymarzone miejsce ceremonii ślubnej wskazywało zagraniczne miasta. Wśród miejsc w Europie Polacy wybierali Włochy. 4 proc. wskazywało bardziej egzotyczne miejsca, takie jak Hawaje, Majorka czy Karaiby.
Wśród nietypowych miejsc mężczyźni najczęściej sugerowali statek, czy łódź. Pojawiały się również marzenia o ślubie na stadionie, w palmiarni, w kopalni Wieliczka, czy w kosmosie.
Zmiany w przepisach
Przypomnijmy, że od 1 marca zaczęła obowiązywać nowa ustawa – Prawo o aktach stanu cywilnego. Jedną z wprowadzanych zmian jest możliwość zawarcia małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego. Wcześniej małżeństwo można było zawrzeć w innym miejscu jedynie w szczególnych przypadkach, np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywało w szpitalu lub w zakładzie karnym. Nowe przepisy umożliwiają zorganizowanie ceremonii poza urzędem również innym osobom.
Para młoda musi złożyć wniosek do kierownika urzędu. Pamiętajmy, że dzięki zintegrowanemu Systemowi Rejestrów Państwowych można złożyć go w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju. Możemy również wybrać inne niż urząd, miejsce ceremonii.
Godne miejsce
W myśl nowych przepisów za zorganizowanie takiej uroczystości przyszli małżonkowie muszą zapłacić 1000 zł. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że musi być to miejsce gwarantujące zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Decyzja o tym, czy zaproponowana lokalizacja spełnia te wymogi, należy do kierownika USC.
No właśnie – malowniczych, romantycznych, czy bogatych w historyczne ciekawostki miejsc na terenie naszej dzielnicy nie brakuje. Czy to kapliczka Źródła Marii, czy coś zupełnie innego? Czekamy na propozycje od Czytelników – zgłoście do nas swoje pomysły!
(kod)