Zapisy szkół na „Lekcje Przedsiębiorczości”

starter

starter
Lekcje Przedsiębiorczości to nowatorski projekt STARTERA i Miasta Gdańsk… Fot. t

Do końca kwietnia trwa nabór szkół gimnazjalnych i średnich do realizowanego przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER wspólnie z Miastem Gdańsk programu zgamifikowanych Lekcji Przedsiębiorczości. To szansa dla nauczycieli na uatrakcyjnienie lekcji i zachęcenie uczniów do nauki przy jednoczesnym realizowaniu podstawy programowej.
Zainicjowane i wdrożone w kilku gdańskich szkołach w roku szkolnym 2014/2015 „Lekcje Przedsiębiorczości” to innowacyjny program polegający na wykorzystaniu gamifikacji do budowania i utrzymywania zaangażowania w działaniu uczniów. Od września kolejne szkoły mogą stosować tę metodę w ramach prowadzonych zajęć. Szacuje się, że w ciągu najbliższych dwóch lat (2014/2015 i 2015/2016) w projekcie, wpisanym do strategii rozwoju Prezydenta Miasta, weźmie udział kilkanaście gdańskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
– Okazuje się, że zastosowanie w procesie edukacji mechanizmów stosowanych w grach bardzo dobrze sprawdza się w procesie edukacji, a nasz program „Lekcji Przedsiębiorczości” wydobywa prawdziwy potencjał uczniów! Dostajemy dużo pozytywnych opinii od nauczycieli prowadzących zajęcia, z którymi spotykamy się cyklicznie na warsztatach omawiających kolejne kroki realizowane w ramach programu. Mieliśmy również okazję podziwiać zapał i chęć nauki u nastolatków, którym wiedza została przekazana w sposób zachęcający do samodzielnego rozwoju, twórczego myślenia czy zaspokajania ciekawości i potrzeby edukacji. To właśnie główne zalety gamifikacji, z której czerpiemy inspiracje przy realizacji projektu. Cieszymy się, że program spotkał się z tak dobrym odbiorem i mamy nadzieję na jego wdrażanie w kolejnych gdańskich gimnazjach i liceach – mówi Kinga Kuczyńska z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.
– Warto już dziś wyposażyć młodych ludzi w wiedzę i umiejętności, które w przyszłości pozwolą im być przedsiębiorczymi, zaistnieć na rynku pracy, i kto wie, może nawet rozwinąć swój własny biznes. Poza fachową wiedzą biznesową „Lekcje Przedsiębiorczości” rozwijają kluczowe, niezbędne w życiu umiejętności: pracy w grupie, kreatywności, poszukiwania rozwiązań, dyskutowania, argumentowania, negocjacji, planowania własnego uczenia się, umiejętności gospodarowania czasem i podejmowania decyzji związanych z teraźniejszością i przyszłością – mówi Jolanta Bednarz, nauczycielka z gdańskiego Gimnazjum nr 25.
Program „Lekcje Przedsiębiorczości” to korzyści zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli. Młodzież ma bowiem szansę uczestniczyć w inspirujących i intrygujących zajęciach wzbogaconych o praktyczne zadania oraz nowoczesne metody i narzędzia wykorzystywane w biznesie. Z kolei nauczyciele mogą liczyć na wsparcie ze strony organizatora w procesie wdrażania w postaci spotkań i warsztatów omawiających zagadnienia poruszane na zajęciach, a tym samym na możliwość wymiany doświadczeń i sieciowania z innymi edukatorami.
Szkoły, pragnące dołączyć do programu, mogą to zrobić za pośrednictwem strony: www.lekcjeprzedsiebiorczosci.pl/rekrutacja. Zgłoszenie może przesłać zarówno dyrektor placówki, jak i nauczyciel za zgodą dyrekcji. Trzeba się jednak pośpieszyć. Rejestracja potrwa tylko do końca kwietnia. Więcej informacji na stronie: www.lekcjeprzedsiebiorczosci.pl.
Lekcje Przedsiębiorczości to nowatorski projekt STARTERA i Miasta Gdańsk zapoczątkowany w roku szkolnym 2014/2015. Program koncentruje się na wykorzystaniu innowacyjnej metody, gamifikacji, czyli mechanizmów motywacyjnych spotykanych w grach do budowania i utrzymywania zaangażowania w działaniu uczniów oraz zaspokajania ich naturalnych potrzeb: ciekawości, rozwoju, bycia docenionym i autonomii w decydowaniu o celu i kierunku swojej pracy. Proponowana forma edukacji została opracowana w ten sposób, aby uczestnicy poczuli się wciągnięci w lekcje jak w grę i planowali strategicznie swoje działania. Wszystko po to, aby zwiększać szanse młodych ludzi na pełen sukcesów start w życie zawodowe za kilka lat.

(g)