Prawie 50 tysięcy nowych sadzonek

nasadzenia

nasadzenia
Właśnie skończyły się nowe nasadzenia róż…    Fot. t

Łącznie ponad 48 tysięcy kwiatów, czyli o kilka tysięcy sztuk sadzonek więcej, niż przed rokiem; nowe konstrukcje kwiatowe montowane na słupach oświetleniowych. Za nami zimni ogrodnicy, dlatego Zarząd Dróg i Zieleni wystartuje z nasadzeniami, które do późnej jesieni zdobić będą skwery, zieleńce, parki i ulice Gdańska.
Obsadzanie zacznie się po tzw. „zimnej Zośce” – zapowiada szefowa Działu Utrzymania Zielni ZDiZ Ewelina Latoszewska. Prawdopodobnie jako pierwszy obsadzany będzie napis WRZESZCZ na Placu ks. Komorowskiego w Gdańsku. Także dwa herby Gdańska na wjeździe do miasta od strony Warszawy oraz od strony Sopotu – dodaje Latoszewska.
W tym roku do obsadzenia kwietników użytych zostanie 17.600 sztuk sadzonek. Dominujący w tych nasadzeniach będzie gatunek begonia stale kwitnąca (begonia semperflorens) w różnych wariantach kolorystycznych.
W Gdańsku pojawią się też dekoracyjne konstrukcje kwiatowe: – 50 wiszących kwietników – na słupach i latarniach (jak co roku na Nowych Ogrodach, Placu Kobzdeja i Hucisku oraz nowość – na latarniach na Targu Drzewnym i Błędniku!),
– 29 naziemnych – stojących wież kwiatowych (w trzech wielkościach – małej, średniej i dużej) – w których łącznie posadzonych zostanie ponad 2.200 roślin. Wieże pojawią się przy Podwalu Staromiejskim (1 szt. średnia), na zieleńcu Szeroka (1 szt. średnia), przy budynku Rady Miasta (2 szt. duże), przy budynku Urzędu Miejskiego na ul. Nowe Ogrody (2 szt. średnie), przy budynku Urzędu Miejskiego na ul. 3 Maja (2 szt. średnie), przy fontannie 4 kwartałów (2 szt. duże), na Placu Solidarności (8 szt. małych), na Targu Rybnym (1 szt. średnia), na Placu Kobzdeja (2 szt. średnie), na Zieleńcu Heweliusza (2 szt. średnie), na Cmentarzu Łostowickim (2 szt. duże), na Wyspie Sobieszewskiej (4 szt. średnie).
Ponad 22.000 sztuk kwiatów wysadzonych zostanie w samym tylko Parku Oliwskim! Będą to: żeniszek meksykański, begonia stale kwitnąca, begonia, kolens Blumego, aksamitka rozpierzchła, starzec popielaty, pelargonia rabatowa, alternantea powabna),
Właśnie skończyły się nowe nasadzenia róż. Posadziliśmy około 1,5 tysiąca roślin. Wymieniliśmy pond 500 róż na rondzie De la Salle i na Jaśkowej Dolinie. Także na ul. Zakopiańskiej (500 szt.) i na placu Wolności przy ul. Marynarki Polskiej (350 szt.). Uzupełniliśmy róże pod budynkiem Lotu (60 szt.) i na skrzyżowaniu al. Grunwaldzka/Kołobrzeska (300 szt.). Nowa różanka założona została w Parku w Brzeźnie – tam posadziliśmy aż 110 krzaków róż – wylicza Ewelina Latoszewska. Nasadzenia potrwają do końca maja. Koszt wszystkich tegorocznych nasadzeń sezonowych i uzupełnień bylin, to ok. 80 tysięcy złotych.

(t)