Dzik jest dziki, dzik jest zły…

dziki

dziki
Dziki nie mają obaw przed podchodzeniem do domostw
(fot. Michał Kowalski)

Sygnały o pojawieniu się dzików na terenie naszej dzielnicy dotarły d naszej redakcji.
Podobno zwierzaki były widziane w pobliżu lasku przy ul. Makuszyńskiego. Na szczęście nie była do locha z młodymi warchlakami, ale para dorosłych, dorodnych sztuk.
Niszczone odłownie
Odpowiednie służby zapowiadają jednak, by nie dokarmiać dzików w żadnym przypadku! Mnóstwo łatwo dostępnego pożywienia sprowadza do miasta dziki. Chociaż dla wielu stanowią one pewien rodzaj atrakcji, to jednak warto pamiętać, że są to zwierzęta, których naturalnym środowiskiem powinny pozostać lasy.
Miejskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdyni miesięcznie przyjmuje od mieszkańców około 280 zgłoszeń, dotyczących różnych przypadków styczności ze zwierzętami. Na terenie Gdyni funkcjonuje 10 odłowni, w tym 7 stacjonarnych i 3 przestawne, m. in. dzięki którym od początku października 2014 r. do sierpnia 2015 r. na obszarze miasta wyłapano i wywieziono 328 dzików, w tym 64 lochy przed wyproszeniem.
Niestety…
– Dochodziło i dochodzi do sytuacji takich, że odłownie są dewastowane, niszczone, rozbijane – informuje Zdzisław Kobyliński, nczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta w Gdyni. – W ostatnim okresie 4 odłownie zostały przez wandala doprowadzone do takiego stanu, że przez najbliższy okres nie będą pracowały.
Oko w oko
Odnotowano również inne niepożądane działania mieszkańców, polegające na zaśmiecaniu odłowni lub wypuszczaniu złapanej zwierzyny.
Obecność dzików w mieście wynika w dużej mierze z niewłaściwego postępowania mieszkańców. Prowadzone są akcje informacyjne, adresowane głównie do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, z apelem do mieszkańców o nie dokarmianie zwierzyny, zabezpieczanie pojemników na śmieci oraz utrzymywanie ogrodzeń posesji w należytej kondycji.
Komfort i bezpieczeństwo mieszkańców miasta zależy od wspólnie podejmowanych działań, dlatego: nie dokarmiaj dzików, zabezpiecz pojemniki na śmieci, zadbaj o solidne ogrodzenie swojego ogródka, dokarmiaj bezdomne koty i ptaki tylko w miejscach niedostępnych dla dzików.
Jeżeli już spotkasz dzika: nigdy nie podchodź do niego, nie drażnij i nie krzycz, nie spuszczaj psa ze smyczy, zawiadom Straż Miejską 986, Policję 997, Straż Pożarną 998 lub dzwoń pod numer 112.
(kod)