Bezpłatne szczepienia dla seniorów przeciwko grypie

szczepienia

szczepienia
Należy ze skierowaniem od lekarza specjalisty umówić się na wizytę… Fot. t
Gdańscy seniorzy będą mogli od września do listopada zaszczepić się bezpłatnie przeciwko grypie w ramach „Programu zdrowotnego – zaszczep się przeciwko grypie, a będziesz cieszył się jesienią życia”.
Profilaktyka skierowana jest do seniorów po 65 roku życia, mieszkających na terenie Gdańska – ze szczególnym wskazaniem lekarskim do szczepienia dla osób, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia powikłań wskutek zachorowania na grypę. W polskim Programie Szczepień Ochronnych jako wskazania medyczne do szczepień przeciwko grypie wymienia się: astmę, cukrzycę, niewydolność układu krążenia, oddychania i nerek.
Realizacja programu zdrowotnego zmierza do minimalizacji powikłań pogrypowych, powodujących ograniczenie samodzielności z uwagi na pogorszony stan zdrowia,
Podejmując działania profilaktyczne w ramach programu, Miasto Gdańsk pragnie wzmocnić potencjał zdrowotny osób starszych, wydłużyć okres sprawności psychofizycznej ludzi w podeszłym wieku, zmniejszyć niepełnosprawność i umieralność związane z powikłaniami po przebytych chorobach zakaźnych oraz przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu osób starszych, poprzez zachowanie ich samodzielności.
Program ten realizowany jest od dziesięciu lat i cieszy się dużym zainteresowaniem. W 2013 roku Gdańsk otrzymał tytuł lidera Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, a w ubiegłym roku zaszczepiono ponad pięć tysięcy seniorów.
W tym roku realizacja programu jest przewidziana w okresie od września do listopada, a umowy z realizatorami zostały podpisane na okres 3 lat (2014-2016). Na realizację programu w 2015 roku przewidziano środki budżetowe w wysokości 182 000 zł.
Aby skorzystać z bezpłatnych szczepień, należy ze skierowaniem od lekarza specjalisty umówić się na wizytę u realizatorów Programu, wśród nich jest także Przychodnia Lekarska Nowy Chełm Sp. z o.o., ul. Chałubińskiego 23, tel. 58 303 62 10, 58 302 89 55, miejsce realizacji: Filia ul. Rogalińska 3D, tel. 58 325 42 90/91, Filia ul. Beethovena 22A, tel. 58 320 14 46.
(t)