Główne prace obejmą wycinkę drzew

pas

pas
Nad pracami czuwać ma zespół naukowców skupionych wokół Biura Projektów Środowiskowych… Fot. t

Władze Gdańska chcą przywrócić dawną świetność nabrzeża. Szersze plaże, pas wydm i oś widokową ma zapewnić wycinka drzew.
Urzędnicy planują renaturyzację Pasa Nadmorskiego. Projekt ma na celu przywrócenie dawnego obrazu plaży i przyległych terenów. Tym samym, ma się jawić jako miejsce atrakcyjniejsze dla przyjeżdżających do Gdańska turystów. zmiany obejmą pas od molo w Brzeźnie do plaży w Jelitkowie.
– Od tej pory plaże nam się znacznie skróciły. Tymczasem chcielibyśmy przywrócić pas nadmorski naturze i jego stan z początku ubiegłego wieku – tłumaczy Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.
Pomysłem zainteresowała się dzielnica Oliwa, która chce przywrócić dawną oś widokową łączącą Park Oliwski z nabrzeżem.
Renaturyzacja nie przewiduje usuwania już zagospodarowanych terenów. Władze miasta zapewniają, że ścieżki rowerowe, przybrzeżne restauracje i bary oraz inne budynki nie zostaną w żaden sposób naruszone. Główne prace związane są z wycinką drzew na tym terenie.
– Tereny zalesione przeznaczone do wycinki należą do Urzędu Miasta, nie są więc własnością Lasów Państwowych – mówi Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej. – Historyczne zdjęcia miasta pokazują mniejszą ilość drzew, które z biegiem czasu człowiek zasadził. Celem projektu jest przywrócić pas do stanu pierwotnego, bo zadrzewienia przeszkadzają – dodaje Bielawski.
Pomysłodawcy zapewniają, że wycinka odbędzie się późną jesienią, zimą, ewentualnie wczesną wiosną. Chodzi o to, aby drzewa usuwać poza okresem turystycznym, wegetacyjnym i lęgowym. Turyści jak i otaczająca pas roślinność ze zwierzętami nie mają ucierpieć podczas planowanych prac.
Projekt może wzbudzać kontrowersje, dlatego zapowiedziane zostały konsultacje społeczne przewidziane na koniec września. Spotkania będą odbywały się w miejscach związanych z projektem, czyli przy Pasie Nadmorskim.
Nad pracami czuwać ma zespół naukowców skupionych wokół Biura Projektów Środowiskowych, prowadzonego przez Michała Przybylskiego. Prace badawcze, konsultacje i koncepcja mają kosztować 95 tys. zł Pierwsze prace projektowe powinny ruszyć w 2016 roku natomiast realizacja projektu przypuszczalnie rozpocznie się w 2017 roku. Ilość działań zależy od budżetu jaki miasto będzie mogło na nie przeznaczyć.
W ramach projektu organizowany jest konkurs na logo projektu. Nagroda przewidziana dla zwycięzcy to 500zł. Ewentualne uwagi, opinie na temat projektu można kierować na adres biuro@bps.gda.pl
(tg)