Przy „karolowym pączku”

boromeusz

boromeusz
W parafii działa m. in. chór i wiele wspólnot                                                             (fot. kod)
Pałaszując „karolowe pączki” spędzili czas podczas jednej z niedziel parafianie ze wspólnoty p. w. św. Karola Boromeusza.
Wcześniej, w pierwszy czwartek miesiąca, wierni uczcili relikwie św. Karola i z tej okazji przyjmowali Komunię Św. pod dwiema postaciami. Uroczystości towarzyszyła tzw. godzina święta, której intencja była gorliwość w nauce oraz dobroć i szacunek w szkołach.
Następnie parafianie brali udział w jednodniowej pieszej Gdyńskiej Pielgrzymce do Swarzewa, do Maryi Królowej Polskiego Morza.
Dodać należy, że fikakowscy kapłani zapraszają dzieci, młodzież, studentów i dorosłych do grup przyparafialnych, m. in.: Grupy Ziemia Maryi oraz Grupy Młodzieżowej. Poszukują także odpowiedzialnej i zdolnej muzycznie osoby do pomocy jako organista lub organistka lub do prowadzenia scholi parafialnej.
W parafii działa wiele różnych ugrupowań. Jedną z nich jest Grupa Charytatywna Św. Karola, która istnieje od marca 2000 r. Liczy 5 osób, a jej opiekunem jest ksiądz proboszcz Bogumił Nowakowski, zaś prowadzącą – Genowefa Myszk. Na początku 2000 roku zawiązała się 5- osobowa grupa charytatywna, która na wzór patrona fikakowskiej parafii chciała zaopiekować się potrzebującymi pomocy i wsparcia. Spotkania grupy odbywają się raz w miesiącu, razem ze wspólnotą różańcową, gdyż członkowie grupy należą również do Żywego Różańca.
Zadaniem grupy jest organizowanie pod opieką księdza proboszcza dwa razy w roku, w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego, corocznej akcji „Świąteczny Dar Serca”. Opieką obejmują każdego roku około 100 biednych rodzin z różnych rejonów Pomorza, m. in. z okolic Lęborka, Słupska, Starogardu Gd., Kartuz, Przodkowa. Z inicjatywy ks. Bogumiła, współpracującego z proboszczami poszczególnych parafii oraz władzami gmin, otrzymują adresy takich rodzin, rozprowadzają je wśród parafian, którzy z kolei przygotowują paczki z żywnością, chemią i drobiazgami dla dzieci. Paczki zostają zawiezione przez kapłana do wybranej miejscowości lub parafii, a na miejscu rozprowadzane są po rodzinach przez miejscowych pracowników.
Prowadzona przez grupę akcja spotyka się z radością i wzruszeniem, niekiedy łzami i wdzięcznością od obdarowanych rodzin.
– Nie byłoby jej bez ofiarności i czynnej życzliwości naszych parafian, na których zawsze można liczyć – podkreślają członkowie grupy.

(kod)