Czyli Mikołajki w tramwaju

mikołajki

mikołajki
Prawdziwie świątecznie… Fot. Paweł Biskupski
Tradycyjnie z okazji 6 grudnia gdański ZKM zaprosił na przejażdżki mikołajkowym tramwajem. Specjalnie udekorowany historyczny wagon jeździł na trasie Strzyża PKM – Siedlce. A na pokładzie Mikołaj i słodkie niespodzianki. Popołudniową porą zaprosił natomiast do rozświetlonej Pesy, w której odbyła się akcja „Zrób prezent – podziel się sobą”.
Mikołajki w zabytkowym tramwaju
Mikołajkowa N-ka jeździła od 10.00 do 16.00 na trasie Strzyża PKM – Siedlce. Podróż wyjątkowych wagonem historycznym była bezpłatna, a na pasażerów czekały słodkie niespodzianki. W rolę Mikołajów wcielili się członkowie Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego. Przejazdy bezpłatne, tramwaj zatrzymywał się na wszystkich przystankach na trasie.
Zrób prezent – podziel się sobą
Jednak to nie koniec mikołajkowych niespodzianek, bo już po raz drugi gdański ZKM przyłączył się do świątecznej akcji „Zrób prezent – podziel się sobą”. Na tory wyjechał specjalny tramwaj, w którym było można zrobić np. badania profilaktyczne, nauczyć się pierwszej pomocy, ale przede wszystkim zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku.
Akcja „Zrób prezent – podziel się sobą” rozpoczęła się tuż przed godziną 16.00. Na przystanku Strzyża PKM było można wsiąść do specjalnego tramwaju mikołajkowego. Tramwaj był widoczny już z daleka, dzięki specjalnym dekoracjom. A w środku było można zrobić profilaktyczne badania, zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku, podpisać oświadczenie woli w sprawie oddania organów do transplantacji i nauczyć udzielania pierwszej pomocy. Dla wszystkich pasażerów drobne upominki.
Akcję zorganizowali: Fundacja z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką, Fundacja imienia Bartka Kruczkowskiego Organiści, Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa „Adiutare”, Koło Pediatrii przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUMed oraz Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku.
Christmas Tram
Na tym nie koniec, w dniach 16-23 grudnia, na tory po zmierzchu wyjeżdżać będzie świątecznie oświetlona N-ka. Tramwaj przystrojony będzie kilkuset metrami lampek choinkowych. W tych dniach w świątecznym tramwaju prowadzona będzie zbiórka dla podopiecznych Fundacji Hospicyjnej z Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC.
(tg)