Lwia rodzina się powiększa!

lwiątka

lwiątka
Bastet, Freja i Aion… Fot. Damian Kukowski

W gdańskim zoo na świat przyszły kolejne lwiątka, dokładniej trzy – dwie samiczki i jeden samczyk. – Matka – lwica Toschibinda i jej maleństwa czują się dobrze – informuje dyrektor ogrodu Michał Targowski. Poszły je odwiedzić dzieci z przedszkola na Żabiance.
– Jesteśmy dobrej myśli, choć doświadczenie nie pozwala nam się jeszcze cieszyć w pełni – zaznacza dyrektor Targowski. – Przed nami najtrudniejszy okres. Obecnie małe lwiątka przebywają wyłącznie z matką w tzw. wykotniku – to miejsce spokojne, oddzielone od publiczności. Potrzebują teraz czasu na wyłączność. Potem nadejdzie czas na przedstawienie dzieci ojcu i wzajemne ułożenie rodzinnych relacji. To czas kluczowy i wymagający intymności. Mamy nadzieję, że już na początku przyszłego roku będziemy mogli przedstawić wszystkim powiększoną lwią rodzinę w komplecie.
Małe lwiątka mają już imiona – Bastet, Freja i Aion. To imiona związane kulturowo z różnymi epokami i regionami świata. Samiczki ważą 4,85 i 4,45 kg, samczyk – 4,45 kg.
Przypomnijmy, w lipcu tego roku lwia rodzina powiększyła się już o trzy lwiątka – Tolę, Bolka i Lolka. Rodzicami kociaków są Arco i Bergi.
Lwy Toschibinda, Bergi i Arco zamieszkały w gdańskim zoo w minionym roku, w nowo wybudowanej lwiarni. Samiec Arco przyjechał z Portugalii, a samice z Francji.
Warto wiedzieć: Lwice osiągają dojrzałość płciową w wieku 4 lat, samce w wieku 5 lat. Po ciąży trwającej około 110 dni samica rodzi od 2 do 6 młodych. Młode lwy stają się samodzielne w wieku 16 miesięcy. Lew jako symbol odwagi, siły i szlachetności, należy do najstarszych i najbardziej znanych w heraldyce zwierząt. W tej roli występował w Afryce, Europie oraz na Wschodzie.
W wierzeniach starożytnego Egiptu lwice strzegły ludzi przed chorobami i klęskami żywiołowymi. W chrześcijaństwie stał się symbolem boskiej opieki, uosobieniem mocy i potęgi.

(tg)