Rok Franciszki Cegielskiej za nami

cegla

cegla
Społeczny Sztab Obchodów Roku Franciszki Cegielskiej                                    (fot. arch.)
Formalnie dobiegł końca Rok Franciszki Cegielskiej. Jednak na Dąbrowie wciąż pamiętają o niezwykłej pani prezydent. Wciąż odbywają się tu wydarzenia ku Jej pamięci.
Nasza dzielnica jest wyjątkowo związana z Franciszką Cegielską. Jej imię nosi tutejszy Zespół Szkół nr 14. Tu rozpoczął działalność Społeczny Sztab Obchodów Roku Franciszki Cegielskiej.
– Lubię, jak się dzieje dużo i szybko i… mądrze – mawiała legendarna pani prezydent.
Teraz minął rok od czasu, kiedy Rada Miasta Gdyni jednogłośnie podjęła uchwałę by 2015 uznać rokiem byłej prezydent naszego miasta. Przez 12 miesięcy w Gdyni odbył się szereg wydarzeń związanych z „Franką” – gospodynią miasta wybraną w pierwszych samorządowych wyborach, późniejszą posłanką na Sejm III kadencji i minister zdrowia.
Przypomnijmy, że oficjalna inauguracja obchodów odbyła się 25 lutego w Zespole Szkół nr 14. Szkoła nosi imię Franciszki Cegielskiej i jest zarządzana przez dyrektora Krzysztofa Jankowskiego, dzięki któremu odbyło się wiele imprez dedykowanych patronce. W ramach wydarzeń poświęconych pani prezydent, odbyły się konkursy dla młodzieży z gdyńskich szkół. Można do nich zaliczyć konkurs plastyczny na plakat „Gdynia oczami Franciszki Cegielskiej”, w którym wzięło udział 314 uczestników i konkurs literacki, do którego stanęły 23 osoby. Do stworzenia makiety „Moja dzielnica” przystąpiło 16 śmiałków.
– Ten rok upłynął także pod znakiem turniejów sportowych, na przykład 4-dniowego turnieju sportowego z udziałem zawodników z 12 szkół i 16 klubów, koszykarskiego dla młodych zawodniczek z 11 szkół i klubów ekstraklasy czy regaty w klasie OPEN BIC – wymienia Joanna Zielińska, przewodnicząca Społecznego Sztabu Obchodów Roku Franciszki Cegielskiej. – Dużą popularnością cieszył się również pierwszy gdyński młodzieży rajd imienia prezydent, podczas którego we wspólnej wędrówce wzięło udział około 300 osób, jednocześnie poznając historię i teraźniejszość miasta.
Ponadto pamięć Franciszki Cegielskiej uczczono w mieście artystyczną nutą. Odbył się koncert „25 na 25”, związany z obchodami 25. rocznicy pierwszych wyborów samorządowych, w których Franciszka Cegielska zwyciężyła. W InfoBoksie otwarto wystawę 25 lat samorządu w wolnej Polsce „Gdynia serdeczna wspólnota obywateli”. W tym samym miejscu odbyły warsztaty z tworzenia toreb z ilustracjami upamiętniającymi obchody, a artyści Krzysztof Narewski i Marek Rybowski stworzyli oryginalne instalacje. Z okazji obchodów, dzięki Zdzisławie Haci, przewodniczącej Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność wydano kalendarz z pracami uczniów, który trafił do gdyńskich szkół, przedszkoli, klubów sportowych i seniora.
W dniu imienin pani prezydent oraz 22 października 2015 r., czyli w 15. rocznicę Jej śmierci, przyszedł czas zadumy i wspomnień. Uczniowie z Zespołu Szkół nr 14 wzięli udział w porządkowaniu grobu, a także w kolejnej ważnej uroczystości.
– Wydarzeniem wieńczącym obchody było odsłonięcie tablicy poświęconej Franciszce Cegielskiej w Sali Obsługi Mieszkańców urzędu miasta – dodaje Joanna Zielińska.
(kod)