XIII Gdańska Gala Sportu

gala

gala
Na Gdańską Galę Sportu, jak co roku, przychodzą znamienite osoby… Fot. t

W klubie Stary Maneż odbyła się XIII Gdańska Gala Sportu, podczas której podsumowano mijający, 2015 rok. Najlepszym sportowcem Gdańska wybrano po raz drugi z rzędu Mateusza Mikę, siatkarza Lotosu Trefla. Na tytuł trenera roku zasłużył Włoch Andrea Anastasi.
W ubiegłym roku Mateusz Mika został mistrzem świata. W tym roku zdobył z gdańskimi kolegami wicemistrzostwo Polski, Puchar i Superpuchar Polski. Reprezentacja, z Mateuszem w podstawowym składzie, zajęła trzecie miejsce w Pucharze Świata i piąte na mistrzostwach Europy. Najlepszym sportowcem niepełnosprawnym wybrano Natalię Partykę, mistrzynię Europy w tenisie stołowym.
Tytuł trenera roku otrzymał Andrea Anastasi, ojciec zwycięstw gdańskich siatkarzy. Imprezę, prowadzoną przez dziennikarza sportowego TVP Przemysława Babiarza, uświetniły występy tancerzy Grupy Ocelot. Dwie piosenki zaśpiewała 17-letnia gdańska licealistka Natalia Capelik – Muianga, finalistka programu Mam Talent. Sześcioro finalistów programu The Voice of Poland zaprezentowało piosenki Anny Jantar, m.in. Za każdy uśmiech twój, Będziesz mój, Nic nie może wiecznie trwać i Tyle słońca w całym mieście.
Nagrody wręczali: Danuta Wałęsa, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, wiceprezydent Andrzej Bojanowski, przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek, Sekretarz Miasta Gdańska Danuta Janczarek, przewodniczący Komisji Sportu RMG Mirosław Zdanowicz, wiceprzewodnicząca Komisji Beata Jankowiak, przewodniczący Gdańskiej Rady Sportu prof. Wojciech Przybylski, dyrektor Biura ds. Sportu Andrzej Trojanowski.
Kategorie i wyniki ogłoszone podczas XIII Gdańskiej Gali Sportu.
Sportowiec roku
1. Mateusz Mika – siatkówka – LOTOS Trefl. Wraz z kolegami z drużyny zdobył wicemistrzostwo Polski oraz Puchar i Superpuchar Polski. Gra też w Lidze Mistrzów. Z reprezentacją Polski zajął trzecie miejsce w Pucharze Świata w Japonii oraz piąte miejsce na mistrzostwach Europy w Bułgarii i Włoszech.
2. Daria Pogorzelec – judo – SGKS Wybrzeże. Zajęła piąte miejsce na mistrzostwach świata w Astanie w turnieju indywidualnym w wadze 78 kg oraz zdobyła wicemistrzostwo świata w turnieju drużynowym. Zajmuje 15. miejsce w rankingu światowym i jest pewna występu na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku.
3. Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek – żeglarstwo – AZS AWFiS. W klasie 49er zajęli trzecie miejsce na mistrzostwach Europy w portugalskim Porto oraz czwarte na mistrzostwach świata w Buenos Aires. Będą reprezentować Polskę na igrzyskach w Rio de Janeiro.
4. Tomasz Jabłoński – boks – SAKO. W bułgarskim Samokowie został wicemistrzem Europy w kategorii średniej – 75 kg. W rozgrywkach World Series of Boxing walczył w barwach Hussars Poland. Wygrał 6 walk i tylko jedną przegrał. Jedzie na igrzyska do Rio de Janeiro.
4. Monika Stachowska – piłka ręczna – AZS Łączpol AWFiS Gdańsk. Na zakończonych w ostatnią niedzielę mistrzostwach świata w Danii zajęła z reprezentacją Polski czwarte miejsce. Dwa lata wcześniej, na mistrzostwach świata w Serbii, też była czwarta. Gra na pozycji obrotowej.
5. Piotr Myszka – żeglarstwo – AZS AWFiS. Był piąty na mistrzostwach świata w Omanie w windsurfingowej klasie RS:X. Będzie reprezentował Polskę na igrzyskach w Rio.
6. Piotr Gacek – siatkówka – LOTOS Trefl. Wraz z kolegami z drużyny zdobył wicemistrzostwo Polski oraz Puchar i Superpuchar Polski. Gra też w Lidze Mistrzów. Z reprezentacją Polski zajął trzecie miejsce w Pucharze Świata oraz piąte miejsce na mistrzostwach Europy.
7. Katarzyna Furmanek – judo – AZS AWFiS (waga ponad 78 kg) oraz Karolina Tałach – judo – SGKS Wybrzeże (waga 63 kg). Na mistrzostwach świata w Astanie zdobyły wicemistrzostwo świata w turnieju drużynowym.
8. Jakub Wawrzyniak – piłka nożna – Lechia. Gra na lewej obronie. Wraz z kolegami z klubu zakończył rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2014/15 na piątym miejscu. 44-krotny reprezentant Polski. Pewniak w kadrze Adama Nawałki do wyjazdu na mistrzostwa Europy we Francji w 2016 roku.
9. Ariel Borysiuk – piłka nożna – Lechia. Defensywny pomocnik. Miał znaczny udział w tym, że Lechia zajęła piąte miejsce w Ekstraklasie w sezonie 2014/15. Imponował równą, wysoką formą. W reprezentacji Polski 11 meczów. Postara się, żeby pojechać na Euro do Francji.
10. Damian Schulz – siatkówka – LOTOS Trefl. Wicemistrz Polski, zdobywca Pucharu i Superpucharu Polski w sezonie 2014/15. Gra w Lidze Mistrzów. Jest coraz mocniejszym zmiennikiem amerykańskiego atakującego Murphy’ego Troya. Niektórzy fachowcy twierdzą, że już teraz powinien otrzymać szansę debiutu w reprezentacji Polski.
10. Mateusz Zajkowski – rugby – RC Lechia. Mistrz Polski w siódemkach. Najlepszy zawodnik turnieju finałowego.
Sportowiec niepełnosprawny
Natalia Partyka – tenis stołowy – Szansa Start. Mistrzyni Europy w klasie niepełnosprawności 10 w duńskim Vejle. Rozstawiała tam rywalki po kątach. Tylko w jednym z 12 rozegranych i wygranych setów straciła więcej niż 6 punktów.
Trener roku
Andrea Anastasi – siatkówka – LOTOS Trefl. Trener drużyny, która – w pierwszym roku jego pracy – zdobyła wicemistrzostwo Polski, a także Puchar i Superpuchar Polski i po raz pierwszy w historii Gdańska zakwalifikowała się do elitarnej Ligi Mistrzów. Jako zawodnik, Anastasi był mistrzem Europy i świata. Jako trener, zdobył dwukrotnie mistrzostwo Europy z reprezentacją Włoch i raz z reprezentacją Hiszpanii. Pracował także z reprezentacją Polski. Efekty – złoto i brąz w Lidze Światowej, srebro w Pucharze Świata, ćwierćfinał igrzysk olimpijskich w Londynie.
Wydarzenie roku
Skandia Bike Maraton i Tauron Race Lang Team.
(g)