Teraz liczą domki

domki

domki
Powstanie specjalna mapa kocich domków… Fot. t

Od dziesięciu lat Gdańsk przekazuje mieszkańcom domki dla kotów. Do dziś rozdano ich już blisko tysiąc, w tym kilkadziesiąt na Chełmie. Teraz Wydział Środowiska zlecił inwentaryzację gminnych budek dla kotów znajdujących się na terenie naszego miasta.
– Rok 2016 to jubileuszowy rok, w którym obchodzimy 10-lecie gdańskiego programu pomocy bezdomnym kotom – podkreśla Marcin Tryksza z Wydziału Środowiska gdańskiego magistratu. – Najważniejsze dane dotyczące lokalizacji domków wraz z mapą chcemy wkrótce zaprezentować mieszkańcom Gdańska.
Gdański magistrat od 2006 roku przekazuje mieszkańcom dwukondygnacyjne, ocieplone, czteropokojowe domy dla kotów. Kilkadziesiąt otrzymali mieszkańcy Chełmu. Domy, które są dostosowane do indywidualistycznego charakteru tych zwierząt: z oddzielnym wejściem do każdego z pomieszczeń. Przez ten czas rozdano już blisko 1000 domków dla kotów! Ich łączny koszt to już ponad trzysta tysięcy złotych.
Warunkiem przyznania budki jest zgoda administratora na jej ustawienie oraz zobowiązanie do utrzymania porządku oraz czystości w jej otoczeniu.
Wszyscy nowi posiadacze budek otrzymają legitymacje Społecznych Opiekunów Bezdomnych Kotów, a także przydział karmy oraz możliwość bezpłatnej sterylizacji lub kastracji kotów. W tym sezonie Wydział Środowiska wydał za pośrednictwem schroniska „Promyk” 40 budek (każda dla czterech kotów każda). Do każdej budki przyznana jest karma, wydawana jest za pośrednictwem sieci sklepów „ZooDelikatesy”. Karma będzie wydawana do wyczerpania zapasów.
– W związku z dużym rozwojem programu, Wydział Środowiska zlecił inwentaryzację kocich budek na terenie miasta i stworzenie specjalnej mapy, na której oznaczone zostaną wydane dotychczas budki – mówi Marcin Tryksza.
Pod koniec ubiegłego roku udało się wyłonić wykonawcę inwentaryzacji, którym zostało gdańskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodniczo-Leśnych „Prolas” sp. z o.o. W ramach zadania zostały określone m. in. następujące parametry i dane dotyczące budek: adres budki oraz współrzędne GPS (powiązane z mapą); określenie administratora terenu oraz opiekuna budki; wykonanie dokumentacji fotograficznej budki i jej otoczenia; wykonanie oceny stanu technicznego budki, oraz czystości i porządku w jej otoczeniu; określenie liczby kotów (według płci) zamieszkujących każdą budkę.
Ponadto każda budka została oznakowana numerem kolejnym oraz logo „Jestem z Gdańska, Jestem Eko”.
– Dotychczas w terenie odnaleziono i skatalogowano blisko 600 budek, czyli ponad połowę spośród domków, które zostały wydane mieszkańcom – podkreśla Tryksza. – Do pozostałych budek będziemy systematycznie docierać i je oznakowywać.
(tg)