Urodziny z Fahrenheitem

przedszkola

przedszkola

Chełmskie przedszkolaki odwiedzać będzie niezwykły gość – wybitny mieszkaniec Gdańska, Daniel Gabriel Fahrenheit. Podczas wizyty wraz z przedszkolakami wykona zagadkowe, spektakularne i niecodzienne eksperymenty. Zabierze maluchy na emocjonującą podróż w czasie. Zawita też w innych gdańskich przedszkolach.
Od kwietnia do czerwca przedszkola odwiedzi Daniel Gabriel Fahrenheit. Dzięki interaktywnym zajęciom przybliży przedszkolakom prawa fizyki. Podczas pokazów niezwykły gość używać będzie termometrów, ciekłego azotu, nadprzewodników i naczynia dewara.
– Interaktywne projekty adresowane do przedszkolaków pomagają im, w myśl zasady „badać, odkrywać, pytać”, poznać i zrozumieć prawa fizyki. Cieszę się, że poznają związane z nią zagadnienia z ust i warsztatu gdańszczanina, Daniel Gabriel Fahrenheit, obchodzącego w tym roku 330 rocznicę urodzin – mówi Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.
Dzieci poznają tajemnice temperatury. Niezwykły gość stworzy m.in. potężną, azotową chmurę, którą dzieci będą mogły dotknąć i sprawdzić, czy jest ciepła, zimna, miękka… czy może też pachnąca? Pokaże również, w jaki sposób zachowuje się powietrze, gdy jest mu bardzo zimno, a jak, gdy troszkę się je ogrzeje. W programie także zamrażanie kwiatków, unoszące się przedmioty i inne naukowo-zabawowe niespodzianki!
Daniel Gabriel Fahrenheit urodził się 24 maja 1686 w Gdańsku, zm. 16 września 1736. Fizyk. Pochodził z rodziny kupieckiej. W Gdańsku przebywał krótko w 1710 r. oraz ponownie w 1712 r., kiedy to wspólnie z profesorem Gimnazjum Gdańskiego Pawłem Paterem prowadził doświadczenia nad skonstruowaniem mierników temperatury i ciśnienia. W 1721 r. odkrył zjawisko przechłodzenia wody i stwierdził zależność temperatury wrzenia wody od ciśnienia. Termometr ze skalą wynalezioną przez G. Fahrenheita jest do dziś używany w krajach anglosaskich.
(tg)