Tu wiele się dzieje!

wydarzenia1

wydarzenia1
Końcówka roku szkolnego upływa w Zespole Szkół nr 13 pod znakiem licznych wydarzeń.
Właśnie odbył się bal gimnazjalny. Pięknie wystrojeni uczniowie wzięli udział w pierwszej w swoim życiu tego typu imprezie. Natomiast z okazji Dnia Dziecka, w szkole odbył się sportowy festyn. Uczniowie rywalizowali ze sobą w 10 różnych konkurencjach sportowych.
A wcześniej odbyła się wycieczka do Bydgoszczy z udziałem klasy gimnazjalnej IID. Po trzech godzinach podróży rozpoczęło się zwiedzanie pierwszego punktu wycieczki, czyli Eksplozeum. Było bardzo ciekawie. Dzieci poznały m.in. historię bomb atomowych. Po przerwie obiadowej zwiedzały stary rynek. Następnie udały się do muzeum… mydła i brudu, gdzie tworzyły własne mydło.
– Wycieczkę będziemy bardzo miło wspominać – zapewniają uczestnicy.
Ponadto klasa VIb, wraz z Anną Kaszubowską-Knopik i Anną Eckert uczestniczyła w warsztatach w Gdyńskim Oceanarium. Uczniowie obejrzeli pokaz slajdów, a następnie podczas zajęć laboratoryjnych badali pod mikroskopem zwierzęta żyjące na rafach. Potem, dzięki wygranej jednego z uczniów – Aleksandra Czernka – który zajął III miejsce w konkursie „Gdynia – moje miasto” (a jedną z nagród było zwiedzanie AMW), dzieciaki pojechały do Akademii Marynarki Wojennej całą klasą. Atrakcji było wiele: zwiedzanie okrętu podwodnego, zapoznawanie się z możliwościami broni rakietowej, a także zajęcia na symulatorach, strzelnicy oraz w pracowni manewrowania okrętami. Na koniec każdy dostał dyplom i notesik.
– To wyjście wszystkim się bardzo podobało – podkreślają uczniowie.
Podopieczni ZS nr 13 mieli także przyjemność wzięcia udziału w Koncercie Finałowym 9 Festiwalu More Than Words 2016, który odbył się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku. Poziom uczestników był wysoki, a uczennice karwińskiego gimnazjum zostały wyróżnione: Martyna Szarek z kl. IIIc zajęła II miejsce w kategorii „piosenka”, Julia Jankowska (kl. IIIc) – III miejsce również w tej kategorii, a Dagmara Marciniak (kl. IId) otrzymała wyróżnienie w kategorii „poezja”.
W tym samym czasie uczniowie szkoły brali udział w obchodach Dnia Europejskiego. Podczas uroczystości przybliżyli informacje o krajach Unii Europejskiej, a największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z potrawami charakterystycznymi dla danego kraju, przygotowanymi przez dzieci.
Wielkim wydarzeniem w szkole było podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Origami „Papierowy zawrót głowy”, które odbyło się po raz szósty. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło „Morze prezentów”. Uczniowie mieli za zadanie wykonać ozdobną formę płaską lub przestrzenną, zgodnie z zasadami sztuki origami, która miała być oryginalnym podarunkiem dla miasta Gdynia z okazji 90-lecia nadania praw miejskich. Trud wykonania prac konkursowych podjęło 127 uczniów z 21 szkół. Jak co roku młodzi twórcy wykazali się niezmierną kreatywnością, nieograniczoną wyobraźnią i oryginalnością pomysłów. Prace te można podziwiać na wystawie pokonkursowej zorganizowanej w placówce organizatora.
Jury, po burzliwych obradach, nagrodziło 25 uczestników w dziewięciu kategoriach wiekowych. Po uroczystym rozdaniu nagród uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w warsztatach kreatywnego tworzenia form origami. Finaliści i laureaci zmierzyli się z ostatnim zadaniem, jakie towarzyszyło tej edycji – składali barwne motyle o różnych stopniach trudności. Stały się one barwnym dopełnieniem napisu „GDYNIA”. Honorowy patronat nad konkursem objęli: pomorski kurator oświaty, Monika Kończyk oraz wiceprezydent Gdyni, Bartosz Bartoszewicz. Przedsięwzięcie to uzyskało wsparcie ze strony Rady Dzielnicy Karwiny oraz Urzędu Miasta Gdynia, dzięki czemu możliwy był zakup cennych nagród.
(kod)