Letnie koncerty

koncerty

koncerty
Koncerty u Wawrzyńca to już tradycja (fot. kod)

Trwa trzeci sezon letnich koncertów w kościele p. w. św. Wawrzyńca. Przed nami jeszcze koncert finałowy.
Przedsięwzięcie to cykl koncertów muzyki kameralnej i chóralnej, którego celem jest popularyzacja muzyki klasycznej, jej różnych gatunków (instrumentalnej, wokalno-instrumentalnej i czysto wokalnej, jak np. chóry) wśród szerokiego grona odbiorców – nie tylko mieszkańców dzielnicy Wielki Kack, ale całej Gdyni i Trójmiasta.
Za nami koncerty kameralne – trio z towarzyszeniem organów, soliści z towarzyszeniem organów i muzyka organowa oraz wokalna na sopran z towarzyszeniem organów. A 21 sierpnia odbędzie się koncert finałowy, podczas którego wystąpi chór.
Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że kacki kościół to nie tylko obiekt sakralny, ale także prawdziwa „świątynia kultury”. Jej ściany cyklicznie stają się scenerią ciekawych wydarzeń kulturalnych „z wyższej półki”.
Trzeba przyznać, że tego rodzaju koncerty, organizowane przez Radę Dzielnicy, są przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. To bowiem nie pierwsze muzyczne wydarzenie w kackiej świątyni. Wcześniej odbywały się tu m. in. koncerty chórów i orkiestr dętych. Zabytkowe mury kościoła nie tylko sprzyjają doskonałym wrażeniom akustycznym, ale także tworzą wyjątkowy klimat kulturalnych imprez.
Dodajmy, że na samym początku przedsięwzięciu towarzyszyły liczne wątpliwości. Nawet sami pomysłodawcy zastanawiali się, czy na koncert muzyki klasycznej mieszkańcy chętnie przyjdą, czy też ławki będą świeciły pustkami. Jednak wbrew obawom, na miejsce przybyło bardzo wielu słuchaczy. Kościelne ławki były wypełnione po brzegi, a miłośnicy muzyki i malarstwa nagradzali wszystko gromkimi brawami. Były nawet owacje na stojąco, które oczywiście zmotywowały muzyków do zagrania na koniec utworu bisowego. Publiczność wychodziła z kościoła bardzo zadowolona, podobnie jak członkowie Rady Dzielnicy, bowiem była to kolejna impreza zakończona pełnym sukcesem. Po koncercie przeważały komentarze, że tym razem w Wielkim Kacku zwyciężyła kultura wysoka, a na terenie dzielnicy nie brakuje miłośników dobrej muzyki. Stąd kolejne tego typu przedsięwzięcia, jak właśnie obecne koncerty.

(kod)