Druhowie z Żabianki w Sobieszewie

harcerze

harcerze
To już półwiecze istnienia harcerskich spartakiad wodnych i żeglarskich drużyn…
Fot. Maciej Kołek
Wyobraź sobie, że jesteś załogantem na jachcie, płyniecie po zatoce i macie jeden cel – wygrać wyścig. Taki sam cel w tym momencie ma jeszcze ponad 300 innych uczestników. Jesteś Ty i żywioł, każda sekunda, każde Twoje działanie, decyduje o tym, który będziesz na mecie.
Po roku przygotowań widzisz tylko jeden scenariusz – będziesz pierwszy. Tak właśnie jubileuszową, 50. Harcerską Spartakiadę Drużyn Wodnych i Żeglarskich, organizuje w dniach 22 – 25 września w Sobieszewie Chorągiew Gdańska ZHP, a przeżywają jej uczestnicy. W grupie nie brakuje druhów z Żabianki, dla których udział w spartakiadzie półwiecznej jest honorem i zaszczytem.
Spartakiadę Drużyn Wodnych i Żeglarskich można określić jednym słowem – rywalizacja.
– Już od pół wieku dzieci i młodzież z województwa pomorskiego kończą sezon żeglarski w wielkim stylu – mówi phm. Marta Bednarska, rzecznik prasowy Chorągwi Gdańskiej ZHP. – Ostatni weekend września pełen jest regat żeglarskich, wyścigów kajakowych, turniejów wiedzy o morzu, gier terenowych, konkursów szant oraz zmagań nawigatorów.
Współzawodnictwo odbywa się w pięciu równoległych pionach: zuchowym – zorganizowany dla naszych najmłodszych uczestników w wieku 6-10lat; harcerskim – przeznaczonym dla dzieci w wieku 10-13lat; starszoharcerskim – dedykowany uczniom szkół gimnazjalnych; wędrowniczym – przygotowanych dla młodzieży będącej uczniami szkół średnich; nieprzetartego szlaku – zaprojektowany dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.
Tegoroczna Spartakiada jest szczególna – obchodzi ona swoje półwiecze. Wydarzenie organizowane jest w ramach „Programu społecznego rozwoju wyspy Sobieszewskiej” oraz wspierane jest przez PFRON. W trakcie Spartakiady harcerze zorganizują zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej w Sobieszewie, a wyjątkowym gościem będą żeglarze z Litwy.
– Spartakiada jest wydarzeniem, które aktywizuje uczestników, skłania ich do rozwoju, poszukiwania nowych rozwiązać, kreatywnego myślenia i pokonywania własnych ograniczeń. Promuje sport, a w szczególności wszelkie sporty wodne, ukazuje jak wartościowa jest wiedza dotycząca własnego regionu i jego historii, pozwala na wyćwiczenie wielu cennych życiowych umiejętności – mówi Weronika Nadzikiewicz z Żabianki, organizator pionu starszoharcerskiego oraz Młodszy Instruktor Żeglarstwa.
Spartakiada Drużyn Wodnych i Żeglarskich to 4 dni aktywności, ponad 300 uczestników, 100 instruktorów i półwieczna tradycja. To także wielu partnerów i patronów, którzy niezmiennie od lat współtworzą Spartakiadę. Na apel część uczestników przepłynie paradą około 20 – 25 żaglówek.
Oficjalnie wyłonienie zwycięzców, rozdanie nagród i dyplomów odbędzie się podczas uroczystego apelu kończącego sezon żeglarki. W tym roku będzie miał on miejsce 25 września o godz. 11.30 na Moście Zielonym w Gdańsku, gdzie wspólnie zjedzą symboliczny tort urodzinowy.
(g)