Rondo chełmskie im. Tadeusza Bolduana

rondo

rondo
Rondo na Chełmie będzie mieć nazwę Tadeusza Bolduana. Fot. t

O ile do nazwania ulicy imieniem Macieja Płażyńskiego nikt nie miał zastrzeżeń, to przy uchwale poświęconej nazwie Rondo Graniczne Wolne Miasto Gdańsk – Rzeczpospolita Polska (1920-1939) rozgorzała gorąca dyskusja. Na szczęście redaktor Tadeusz Bolduan, którego imię będzie nosić rondo na Chełmie, nie budziło zastrzeżeń.
Przy uchwale poświęconej nazwie Rondo Graniczne Wolne Miasto Gdańsk – Rzeczpospolita Polska (1920-1939) rozgorzała gorąca dyskusja. Co chcemy upamiętnić? Sztuczny twór administracyjny, który spowodował, że Gdańsk został oderwany od Polski, a Polacy byli mocno prześladowani? – pytała retorycznie radna PiS Anna Kołakowska. – Uważam, że to nie jest dobry pomysł. Nie nauczymy w ten sposób niczego dobrego młodzieży. Nazwy ulic i rond w mieście powinny upamiętniać rzeczy wielkie.
Wtórował jej klubowy kolega, radny Milewski. – Nikt nie wymazuje faktu istnienia Wolnego Miasta Gdańska, ale nadanie nazwy rondu jest honorowaniem i tak to odczytuję. Więc pytanie: jaki jest przekaz? Czemu to służy? Dla mnie jest to absurd, by nawiązywać do nazw III Rzeszy.
Radny PO, Marek Bumblis, przypominał, że propozycja tej nazwy była oddolną inicjatywą mieszkańców. – Rozumiem, że mieszkańcy Kokoszek chcą budować tożsamość swojej dzielnicy na prawdzie historycznej. Szukanie złych intencji tam, gdzie ich nie ma, jest nie na miejscu – argumentował Bumblis.
Radny PO, Wojciech Błaszkowski, apelował z kolei, by „nie szukać kontrowersji i drugiego dna”. – Nikt nie chce nawiązywać do nazistowskich tradycji – powiedział Błaszkowski. Uchwała ostatecznie przeszła większością głosów.
Radni zgodzili się też i to bez burzliwych dyskusji na nadanie rondu na Chełmie, na skrzyżowaniu ulicy Cienistej, Worcella i Zamiejskiej, imienia Tadeusza Bolduana, dziennikarza i współzałożyciela Zrzeszenia Kaszubskiego oraz na wzniesienie Pomnika Żołnierzy Wyklętych. Ma on stanąć na terenie zielonym przy ul. 3 Maja, w pobliżu Ronda Ofiar Katynia. Maciej Jarosiński ze Światowego Związku Żołnierzy AK, wyraźnie wzruszony decyzją radnych, zapowiedział, że odsłonięcie pomnika zaplanowano 1 marca 2017 r.

(t)