Poznawali miasto w towarzystwie rodzin gdańskich

rodziny

rodziny
Miasto to ludzie, którzy je tworzą. Tak było i jest również w Gdańsku. Stąd pomysł, aby poznawać jego historię poprzez losy dawnych gdańskich rodzin, a w szczególności tych, które miały ogromny wpływ na historię grodu na Motławą.
Ferberowie, Szumanowie, van den Blockowie, Heweliuszowie, Czirenbergerowie – to tylko niektóre znane rody gdańskie, będące przewodnikami po przestrzeni miejskiej Głównego i Starego Miasta. Na przełomie września i października ich śladami wiodła trasa spacerów miejskich dla uczniów młodszych klas szkół podstawowych, a wśród nich byli także mieszkańcy dzielnicy Piecki – Migowo, uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1.
Projekt Stowarzyszenia „INNE jest piękne”, które pozyskało na jego realizację dofinansowanie w ramach grantów miejskich, stanowił wsparcie dla codziennej działalności placówki, która w swojej ofercie proponuje podopiecznym rozwijanie pasji właśnie w kierunku poznawania rodzimego miasta – jego obiektów, historii; np. poprzez udział w kółkach zainteresowań. Realizacja projektu sprzyjała również przyjrzeniu się własnej rodzinie, poznaniu jej losów oraz analizie zmian zachodzących w życiu społeczeństw.
– Uczniowie bogatsi o wiedzę o mieście, ale także o własnej rodzinie na pewno zawsze będą pamiętać, skąd się wywodzą, gdzie sięgają ich korzenie, bez względu na to, dokąd zaprowadzą ich w przyszłości ścieżki życia… – podsumowuje przedsięwzięcie Małgorzata Biernat, nauczycielka SP 1, członek Stowarzyszenia „INNE jest piękne”.
(t)