Widok na… morze

widok

widok
Projekt Spojrzenie na Gdańsk rozpisany został na kilka lat… Fot. t

Kolejna – druga już – oś widokowa odsłonięta została w Gdańsku w ramach nowego projektu Spojrzenie na Gdańsk. Miejsce, z którego można podziwiać widok w kierunku morza jest tym razem usytuowane we Wrzeszczu. Jest w lesie przylegającym do ulicy Podleśnej.
Przenikanie się krajobrazów naturalnego i zurbanizowanego stanowi niewątpliwy atut Gdańska. Nie musimy wydawać pieniędzy na tworzenie nowych, atrakcyjnych miejsc turystycznych, bo je po prostu. Tylko musimy je odkryć – mówił na otwarciu osi widokowej Michał Szymański, p.o. zastępcy dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.
To już druga oś, która w ciągu ostatnich dwóch tygodni została odsłonięta w Gdańsku. Pierwsza była w Oliwie. Drugą – wrzeszczańską – odkryli i zaproponowali studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Oni też na jej otwarcie przygotowali specjalną instalację artystyczną.
Syntetyczna forma instalacji ciekawie kontrastuje z naturalnym otoczeniem. Celowo chcieliśmy znaleźć kolor, który nie występuje w przyrodzie. Stworzyliśmy kadr, który ma być domyślny, a nie dosłowny – wyjaśnia Paweł Unger, student Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej z Żabianki.
Inauguracja programu Spojrzenie na Gdańsk odbyła się14 października. Wtedy przy Dworze I przy ul. Polanki 125 odsłonięta została jedyna zachowana do dziś oś widokowa z Dworów Oliwskich w kierunku morza.
Projekt Spojrzenie na Gdańsk rozpisany został na kilka lat. W trakcie jego trwania odsłoniętych zostanie kilkadziesiąt widoków, które stanowią niezwykłą wartość kulturową Gdańska. W tym roku, a dokładnie w drugiej połowie listopada, planowane jest otwarcie jeszcze jednej osi widokowej – również w Gdańsku- Wrzeszczu.
Docelowo każdy punkt widokowy w ramach projektu Spojrzenie na Gdańsk będzie wyposażony w małą infrastrukturę (np. ławkę, barierkę czy platformę widokową). W planach jest również wydanie mapy i mini-przewodnika po gdańskich widokach, a także stworzenie specjalnego profilu na Facebooku.
(g)