Szeroka oferta edukacyjna

dni

dni
Były też wspólne pamiątkowe zdjęcia… Fot. t

Piętnaście gdańskich zawodówek 11 marca zaprosiło rodziców i gimnazjalistów w swoje podwoje. Duże zainteresowanie wykazywali mieszkańcy Żabianki, szukający dla swoich pociech dobrej szkoły.
Każda ze szkół przygotowała na ten dzień to, co wyróżnia ją na tle pozostałych. Odwiedzić było można pracownie i warsztaty, porozmawiać z nauczycielami, uczniami i współpracującymi ze szkołami pracodawcami. Była to także okazja, by skorzystać z pomocy doradcy zawodowego i sprawdzić swoje kompetencje, tak by młody człowiek jak najlepiej wybrał miejsce, gdzie będzie uczył się zawodu.
Dni otwarte gdańskich szkół zawodowych są ostatnim wydarzeniem, w ramach Gdańskiego Tygodnia Zawodowca. Od 1 września w pierwszych klasach techników i szkół branżowych I stopnia na absolwentów szkół gimnazjalnych czekać będzie ponad 2900 miejsc.
– Nasze szkoły są coraz bardziej atrakcyjne, dysponują nowoczesnymi pracowniami, współpracują ściśle z wiodącymi pomorskimi firmami. Tak, by ich absolwenci nie mieli problemów na rynku pracy. Zapraszając do szkół rodziców chcemy pokazać im, jakie możliwości edukacji mają ich dzieci, kiedy wybierają jedną ze szkół zawodowych – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.
Sobotnia wizyta w gdańskich szkołach zawodowych umożliwiła rodzicom bezpośredni kontakt i rozmowę z dyrekcją szkoły oraz nauczycielami, którzy w przyszłości będą uczyć ich dzieci. Dzięki wiedzy na temat oferty edukacyjnej gdańskich szkół mogli w sposób świadomy pomóc wybrać taki kierunek nauki, który będzie zgodny z predyspozycjami i zainteresowaniami młodego człowieka. A jednocześnie będzie to wybór zawodu, który pozwoli po zakończeniu edukacji na skuteczne wejście na rynek pracy.
– Rodzice bardzo często wspierają i doradzają swoim dzieciom, jaką ścieżkę edukacyjną wybrać – mówi dyrektor Zespołu Szkół Łączności, Jadwiga Piechowiak. – Podczas wizyty w naszej szkole mogli zobaczyć bazę dydaktyczną, którą szkoła dysponuje i poznać zakres współpracy z firmami branżowymi. Z pewnością wizyta u nas pozwoliła też zdobyć dodatkowe informacje na temat branż ICT, IT i elektronicznej, bo w tych kierunkach nasza szkoła kształci. Po wizycie w ZSŁ wspólna dyskusja uczniów z rodzicami pomogła wybrać właściwy kierunek kontynuowania edukacji – dodaje Piechowiak.
W Pomorskich Szkołach Rzemiosł podczas dnia otwartego można było skorzystać z konsultacji doradców zawodowych z Ochotniczego Hufca Pracy, z którym współpracuje na co dzień szkoła. Podczas konsultacji uzyskano informację o zapotrzebowaniu na rynku pracy oraz ofercie edukacyjnej szkoły.
– Zawody, w których kształcą się nasi uczniowie są zawsze odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. 92% absolwentów technikum oraz 96% absolwentów szkoły zawodowej znajduje pracę od razu po zakończeniu edukacji – podkreśla Beata Wierzba dyrektor PSR.
Wizyta w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych (ul. Czyżewskiego 31) była okazją do poznania szerokiej oferty szkoły, skorzystania z konsultacji ogrodników.
– Szkoła dysponuje wspaniałym zapleczem dydaktycznym, na które składają się nowoczesne sale lekcyjne, pracownie komputerowe, tunele dydaktyczne i ogród dydaktyczny, które zaprezentowaliśmy wszystkim odwiedzającym – mówi Jadwiga Chys, dyrektor szkoły.
W każdej szkole czekały na gimnazjalistów atrakcje, zgodne z kierunkiem kształcenia. I tak w Zespole Szkół Samochodowych atrakcje czekały w budynku warsztatów szkolnych: pokaz obsługi i naprawy motocykli, prezentacja diagnostyki samochodowej, kontrola i regulacja ustawienia świateł w samochodzie, kontrola stanu technicznego układu hamulcowego, badanie parametrów prądowych alternatora, pokaz naprawy nadwozia i montażu silnika.
W Zespole Szkół Morskich odbyły się prezentacje zawodów, w których kształci szkoła, więc m.in.: technik mechanik okrętowy pod hasłem: cała na przód – symulator siłowni okrętowej, technik nawigator morski pod hasłem: otwórz się na morze – symulator ECDIS map elektronicznych i łączności GMDSS, technik żeglugi śródlądowej pod hasłem: polskie transeuropejskie korytarze wodne i porty śródlądowe.
(g)