Trwa procedura odbiorowa

fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Obiekt powstał przy wejściu na plażę nr 63, a więc na wysokości Jelitkowa. W piątek, 15 czerwca, rozpoczęły się odbiory inwestycji. Po ich zakończeniu toaleta zostanie udostępniona osobom wypoczywającym nad morzem. Obecnie trwa jeszcze budowa dwóch szaletów – przy wejściach na plażę nr 50 i 46.
Wszystkie obiekty, które staną na plaży, będą zarządzane przez jednostkę miejską: Gdańskie Nieruchomości (dawniej Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych). Jednak ich obsługa, a więc sprzątanie, uzupełnianie środków czystości czy ręczników papierowych, zlecona zostanie zewnętrznej firmie. Podobne rozwiązanie stosowane jest w pozostałych toaletach publicznych funkcjonujących na terenie miasta.
– Gdańskie Nieruchomości przejęły protokolarnie od Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG nadzorowało tę inwestycję – red.) budynek toalety w pasie nadmorskim przy wejściu nr 63.W związku z powyższym przystąpiliśmy do prac związanych z uruchomieniem toalet dla użytkowników – informuje Aleksandra Strug z Gdańskich Nieruchomości.
Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Gdańska dotyczącym „wysokości opłat za korzystanie z miejskich szaletów”, za wejście do obiektów na plaży trzeba będzie zapłacić 2 złote. Tyle samo kosztować będzie i skorzystanie z kabiny, i z pisuaru.
Toaleta przy wejściu nr 63 jest odwzorowaniem prezentowanych w mediach wizualizacji.
Parterowy budynek ma około 35 metrów kw. powierzchni, a jego wysokość wynosi 3 metry. Znajdują się w nim dwie kabiny sanitarne dla kobiet i mężczyzn – dostępne z wydzielonych umywalni, oraz toaleta dla osób niepełnosprawnych. Do każdego pomieszczenia można dostać się z holu wejściowego. Obiekt wyposażony jest również w dwa zewnętrzne natryski oraz dwa zewnętrzne pisuary, które będą demontowane na okres zimowy.
W ramach inwestycji powstał też „układ komunikacji pieszo-jezdnej”, czyli trwała, nierozbieralna nawierzchnia, która umożliwi osobom niepełnosprawnym dotarcie zarówno do budynku toalety, jak i pobliże plaży. Przebudowano również istniejący chodnik, który uzupełniono o fragment nawierzchni rozbieralnej łączącej plażę z przejściem. Wejście do toalety oddzielono od ciągu pieszego lekkim, ażurowym ogrodzeniem.
Zgodnie z wytycznymi Urzędu Morskiego, w którego kompetencjach znajduje się gdański brzeg morski, wszystkie całoroczne toalety znajdować się będą bliżej plaży niż wydm.
Przetarg na budowę czterech szaletów miejskich wygrało konsorcjum, którego liderem jest spółka F.B. Ekoinbud, a partnerem – spółka Ekoinbud. Realizację inwestycji wyceniono na 3 762 890,19 zł.
Za około dwa tygodnie powinna być gotowa druga toaleta, która powstaje przy wejściu nr 50. Obecnie wykonywane są tam prace wykończeniowe, trwa też montaż wyposażenia. Za około cztery tygodnie zakończy się z kolei budowa trzeciego szaletu, przy wejściu nr 46. Aktualnie wykonywane są tam ściany zewnętrze i wewnętrzne.
Ze względu na podpisane zobowiązania z dzierżawcą placu przy wejściu nr 48, w tym miejscu prace związane z budową czwartej toalety rozpoczną się we wrześniu i potrwają do listopada br.

mat.prasowe