Zlikwiduj kopciucha

Od tygodnia obowiązują nowe zasady w ogólnopolskim programie „Czyste powietrze”. Wzrósł poziom dofinansowania dla najbiedniejszych rodzin. Są też ułatwienia w procesie pozyskiwania dotacji.
Od 25 stycznia uległy zmianie zasady dofinansowania w programie „Czyste Powietrze”. Dla najmniej zamożnych wprowadzono najwyższy poziom dofinansowana – do 69 tys. zł przy miesięcznym dochodzie nie większym niż 900 zł netto (gospodarstwa wieloosobowe) lub 1260 zł netto (gospodarstwa jednoosobowe), oraz dla osób z ustalonym prawem do zasiłku.
– W Gdyni zależy nam na tym, aby ogrzewanie domów odbywało się w sposób przyjazny zarówno dla środowiska, jak i naszego zdrowia oraz portfela. Zachęcamy mieszkańców do korzystania z takich programów jak „Czyste powietrze”. To realne wsparcie finansowe, dzięki któremu możemy całkowicie zmienić sposób ogrzewania naszego domu i tym samym przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście. Dlatego tym bardziej cieszą nas wprowadzone właśnie zmiany, które pomogą finansowo najbiedniejszym rodzinom i wszystkim ułatwią proces uzyskania dofinansowania w tym programie – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
A co z tymi, którzy już wcześniej złożyli wnioski? Takie osoby mogą zmienić poziom dofinansowania na najwyższy stopień jeżeli:
złożyły wnioski przed 25 stycznia 2022 roku, ale nie zawarły w nim umowy o dofinansowanie – mogą taki wniosek wycofać i złożyć go ponownie na nowych warunkach;
podpisały już wcześniej umowę z WFOŚiGW, ale teraz ją wypowiedzą i złożą nowy wniosek – pod warunkiem, że nie dostały jeszcze środków na konto.
Natomiast jeżeli wnioskodawca ma już podpisaną umowę i otrzymał przelane środki – nie może jej wypowiedzieć.
Wśród istotnych zmian znalazło się także dopuszczenie kotłów dwupaliwowych zgazowujących drewno i spalających pellet drzewny oraz doprecyzowanie wymagań dla przewodów kominowych w przypadku kotłów na paliwo stałe. Warto przypomnieć, że od 1 stycznia br. wycofano możliwość dofinansowania zakupu i montażu kotłów węglowych.
Zmianie uległy także zasady wypłacania przyznanych środków. W najwyższym stopniu dofinansowania mieszkaniec otrzyma pieniądze w pięciu transzach, a w pozostałych przypadkach po staremu – w trzech.
Najwyższy poziom dofinansowania nie będzie możliwy w ramach kredytu bankowego, dostępnego np. w pierwszej i drugiej części programu.
Pewnym utrudnieniem dla wnioskodawców może być konieczność posiadania adresu mailowego, który trzeba podać przy wypełniania wniosku o dofinansowanie. Osoby, które takiego nie mają, mogą posłużyć się mailem pełnomocnika.
Wniosek w programie „Czyste powietrze” można złożyć online na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Gdynianie, którzy potrzebują pomocy lub dodatkowych informacji na temat programu „Czyste powietrze” mogą skontaktować się z pracownikiem Samodzielnego Referatu ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni pod numerem telefonu 885 581 668.
Więcej informacji o programie znajduje się na stronie czystepowietrze.gov.pl.
mat. prasowe

fot. mat. prasowe