Oszuści znów obrali sobie za cel starsze osoby. Pukają im do drzwi i wchodzą do mieszkań, przedstawiając się jako pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS ostrzega i informuje, na co uważać i jak nie dać się oszukać!
W minionym tygodniu w ręce pomorskiej policji wpadła para oszustów, kobieta i mężczyzna, podających się za pracowników ZUS. Jaki mieli plan działania? Odwiedzali seniorów w domu. Podczas, gdy kobieta zagadywała ofiary, mężczyzna okradał mieszkanie. Na szczęście oszustów udało się złapać. Niestety, nie jest to pierwsza tego typu sytuacja. Regularnie pojawiają się osoby, które udają urzędników bądź funkcjonariuszy, by w ten sposób wzbudzić zaufanie starszych osób. Ich metody działania są różne, dlatego trzeba zachować szczególną czujność.
Uwaga, oszust puka do drzwi!
Fałszywi pracownicy ZUS mogą zjawić się w domu potencjalnej ofiary, oferując podwyższenie świadczenia lub wypłatę dodatku, niekiedy zaś obniżenie opłacanych składek. Oszustwo polega na wyłudzaniu danych osobowych np. przy pomocy fikcyjnych formularzy lub wyłudzaniu nienależnych opłat. Niekiedy oszuści proszą o przygotowanie dokumentów lub przygotowanie się do badania lekarskiego, a tymczasem okradają ofiarę. Na szczególne ryzyko narażone są osoby starsze i samotne. Zdarzają się również oszustwa internetowe.
Pracownicy ZUS – kiedy można się ich spodziewać?
Wizyty pracowników poza placówkami ZUS, odbywają się jedynie w dwóch przypadkach.
– Pierwszy z nich to kontrola u płatników składek. Prowadzą ją wyłącznie inspektorzy kontroli na podstawie upoważnienia. Jest ona zawsze zapowiadana, a inspektor informuje o niej doręczając zawiadomienie – informuje rzecznik prasowy pomorskiego ZUS, Krzysztof Cieszyński. – Przed kontrolą inspektor musi okazać upoważnienie do jej przeprowadzenia. Drugi przypadek to kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. W takim wypadku pracownik ZUS może skontrolować chorego w domu lub innym miejscu, które jest wskazane w zwolnieniu jako miejsce pobytu w czasie choroby. Każdy pracownik ZUS, który przeprowadza kontrolę posiada odpowiednią legitymację – podkreśla Cieszyński.
Mamy wątpliwości? Oto, co robić!
Gdy nie jesteśmy pewni tożsamości osoby przedstawiającej się jako pracownik ZUS, można poprosić o pomoc w jej zweryfikowaniu dzwoniąc do Centrum Obsługi Telefonicznej pod numer 22 560 16 00. Natomiast o każdej próbie oszustwa należy niezwłocznie poinformować policję.
mat. prasowe