Szybsze wyszukiwanie

Zakończyły się prace nad aplikacją, dzięki której mieszkańcy mogą w łatwy sposób przeglądać aktualne oferty zamiany mieszkań lub dodać zgłoszenie swojego lokalu. Nowa platforma dostępna jest na stronie gdansk.pl, a korzystanie z niej jest całkowicie bezpłatne.
Urząd Miejski w Gdańsku przygotował aplikację ułatwiającą pośredniczenie w dokonywaniu zamiany mieszkań. Można tego dokonać, gdy co najmniej jeden z zamienianych lokali wchodzi w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Gdańska. Zgłoszenie lokalu, jak również wszystkie czynności, które są wykonywane przez Zespół ds. Zamiany Mieszkań, są całkowicie bezpłatne. Aplikacja jest sprawdzona pod względem dostępności cyfrowej, stąd jej nieco surowa grafika.
Prosta i przejrzysta
Korzystanie z nowej aplikacji jest bardzo łatwe. Platforma dostępna jest na witrynie gdansk.pl i można się na nią dostać, klikając na szary, oznaczony kluczem, baner zamiany mieszkań na stronie głównej miejskiego portalu. Można też zjechać na dół strony gdansk.pl, odnaleźć sekcję „informator urzędu miejskiego”, a następnie kliknąć w zakładkę „Zamiana mieszkań”. Oferty można również składać i przeglądać, wchodząc bezpośrednio na stronę internetową.
Po wejściu na główną stronę aplikacji, wyświetlają się oferty mieszkań na zamianę. Przeglądając listę mamy dostęp do podstawowych informacji na temat dostępnych lokali, natomiast po kliknięciu w wybraną ofertę pojawiają się szczegółowe dane dotyczące tej propozycji. Oprócz oczywistych informacji, takich jak dokładny adres, powierzchnia, liczba pokoi, instalacje czy rodzaj ogrzewania wyświetlają się również te dotyczące tytułu prawnego lokalu oraz oczekiwań co do lokalu zamiennego. Każdą z ofert możemy zapisać w formacie PDF i wydrukować, co ułatwia zebranie tych, które nas zainteresują.
Po kliknięciu zakładki dodaj ofertę pojawia się formularz zgłoszeniowy. Aby nasza oferta mogła zostać opublikowana na stronie, jego dokładne wypełnienie jest konieczne. Na tej podstronie znajdziemy też szczegółowe informacje jakie dokumenty powinny być dołączone do naszego zgłoszenia. Wypełniony formularz wraz z załącznikami zostanie przesłany do Referatu Lokalowego Wydziału Gospodarki Komunalnej, a oferta, po weryfikacji, zostanie opublikowana na stronie internetowej w zakładce „Aktualne oferty”.
Lokal do zamiany można również zgłosić osobiście w Referacie Lokalowym WGK przy ul. Partyzantów 74 budynek B.
Na stronie znajdziemy też zakładki „Zasady zamiany” oraz „Mapa z ofertami”. Po kliknięciu tej pierwszej mamy dostęp do wielu praktycznych informacji dotyczących procedur związanych z zamianą lokali. Z kolei mapa z ofertami to narzędzie, dzięki któremu w łatwy sposób odnajdziemy poszczególne propozycje naniesione na interaktywny plan Gdańska.
Kto może korzystać z sytemu?
Wielopłaszczyznowy systemu zamiany lokali skierowany jest do najemców mieszkań komunalnych. Dotyczy też najemców lokali niebędących w zasobie gminnym, pod warunkiem, że nie stanowią one własności osób fizycznych. Skorzystać może też właściciel mieszkania, jeżeli tylko nie ma praw do innych lokali, a to które posiada nie jest obciążone hipoteką. System uwzględnia też osoby, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.
Korzyści z zamiany mieszkań
Zamiana pozwala na dostosowanie standardu lokalu oraz wysokości opłat za jego używanie do potrzeb mieszkaniowych, oraz możliwości najemcy. Dzięki temu rozwiązaniu najemcy zajmujący dotychczas zbyt duże lokale mają możliwość ubiegania się o dodatek mieszkaniowy. Dla wielu zamiana może być sposobem na zamieszkanie w nowym budynku, co w niektórych przypadkach wiąże się z pilną potrzebą przeprowadzenia się do obiektu pozbawionego barier architektonicznych. System umożliwia też zamianę z najemcą lokalu z innego miasta. Dlatego aktualne oferty powinny też przeglądać osoby, które planują zamieszkać poza Gdańskiem.
mat. prasowe