W Gdyni trwa nabór do nowej edycji rządowego programu „Moja Woda”. Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać nawet 80 proc. dofinansowania na budowę systemów zatrzymywania wody opadowej, w tym urządzenie ogrodu deszczowego czy montaż zbiornika do magazynowania deszczówki. Maksymalna kwota dotacji to 6 tysięcy złotych na każdy projekt. Dotąd program „Moja Woda” największym zainteresowaniem cieszył się w gminach Gdańsk, Żukowo, Kościerzyna, Chojnice i Pruszcz Gdański.
W tym roku dofinansowanie dotyczy kosztów kwalifikowanych, które poniesione zostały po 1 stycznia 2023 roku. Beneficjenci swoje inwestycje muszą zrealizować do 30 czerwca 2024 roku. 
Dla mieszkańców województwa pomorskiego przeznaczono w sumie 5, 9 mln zł. Maksymalne dofinansowanie pojedynczego projektu to 6 tys. złotych.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku od 3 sierpnia przyjmuje wnioski na dofinansowanie projektów w nowej edycji programu. Pieniądze pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). 
Wnioski o dofinansowanie należy składać elektronicznie poprzez Portal Beneficjenta na stronie internetowej WFOŚiGW w Gdańsku. Jednocześnie należy albo wysłać wersję papierową na adres Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Gdańsku, albo złożyć wniosek za pośrednictwem portalu ePUAP.
To już trzecia edycja programu „Moja Woda”. Chodzi o to, by wody opadowe lub roztopowe z prywatnych posesji nie były odprowadzane poza ich teren – do kanalizacji sanitarnej lub deszczowej albo do rowów odwadniających czy na sąsiadujące tereny, ulice i place. Zatrzymana deszczówka ma służyć do nawadniania, podlewania roślin w ogrodach oraz do innych celów bytowych i gospodarczych. 

 • Deszczówka to darmowa woda. Warto ją zbierać i wykorzystywać – mówi Szymon Gajda, prezes WFOŚiGW w Gdańsku. – Dzięki temu możemy zaoszczędzić tysiące metrów sześciennych wody. Przydomowe instalacje retencyjne to idealne rozwiązanie na obecną sytuację, warto je stosować na masową skalę. Każdy, nawet najmniejszy krok, przynosi duże korzyści dla środowiska.
  Drogą do osiągnięcia tego celu jest udzielanie osobom fizycznym (gospodarstwom domowym) dofinansowania na budowę przydomowych systemów małej retencji. 
  Pieniądze z NFOŚiGW należy przeznaczyć na zakup elementów, które są trwałą częścią systemu nawadniania czy innego wykorzystywania wód opadowych oraz na koszty adaptacji elementów już istniejących.
  W zakresie inwestycji znajdują się:
  zakup, montaż, budowa i uruchomienie instalacji do zbierania wód opadowych, gromadzenia deszczówki w zbiornikach i tzw. „oczkach wodnych”
  retencjonowania w gruncie i na dachach oraz wykorzystywania zebranej wody z pomocą pomp, przewodów, filtrów, zraszaczy i innych urządzeń.
  Na Pomorzu dwa wcześniejsze nabory do programu “Moja woda” cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. WFOŚiGW w Gdańsku udzielił wówczas dofinansowania na budowę 1 935 instalacji do gromadzenia deszczówki, na łączną kwotę 8,9 mln zł.
 • Pula środków z poprzednich edycji programu „Moja Woda” rozeszła się bardzo szybko – informuje Kamila Kujawska, koordynatorka programu “Moja Woda” w WFOŚiGW w Gdańsku. – To pokazuje, że polskie społeczeństwo zdaje sobie sprawę, że zasoby wody są ograniczone i trzeba ją oszczędzać, w tym wykorzystując deszczówkę. Instalując mikroinstalację retencyjną, niewielkim kosztem możemy to właśnie zrobić.
  Pierwsza edycja programu „Moja Woda” ogłoszona była w 2020 r. i cieszyła się ogromną popularnością. Podobnie było w roku 2021. Pierwszy budżet programu w skali kraju opiewał na 100 mln zł, a na drugą edycję programu przeznaczono ponad 136 mln zł. Szacuje się, że za te pieniądze udało się zrealizować inwestycje, które pozwalają każdego roku na zgromadzić i zagospodarować około 2,5 mln m3 wód opadowych (i roztopowych) na terenie prywatnych posesji. 
  Celem nowego naboru jest zwiększenie tego potencjału o kolejne 1,2 mln m sześciennych deszczówki rocznie w skali kraju.
  W sumie po trzech edycjach programu “Moja woda” w Polsce ma funkcjonować 67,6 tys. przydomowych instalacji retencyjnych do zagospodarowanie wody opadowej i roztopowej w ilości 3,38 mln m sześciennych rocznie. 
  mat. prasowe