Rozśpiewany jubileusz

chor

chor
Jubileuszowy koncert           (fot. arch. chóru)

20-lecie działalności obchodził właśnie Chór „Trinitatis” przy kościele p. w. Trójcy Świętej. Z tej okazji w świątyni odbył się koncert jubileuszowy. Kościół był pełen ludzi, a zachwycona publiczność biła ogromne brawa.

Koncert miał piękną oprawę. Dyrygowała Julia Jędrychowska, akompaniował Emil Rozmarynowski. Wydarzenie poprowadził poeta Zbigniew Jabłoński wraz z aktorką i solistką Beatą Andraszewicz.
W kościołach…
Przypomnijmy przy tej okazji, że Chór „Trinitatis” przy kościele p. w. Trójcy Świętej istnieje już od 1993 roku. W październiku tego roku obchodził jubileusz 20-lecia. Pierwszym dyrygentem chóru był Jerzy Szóstakowski. Od 1996 roku kieruje nim Julia Jędrychowska.
Chórz występował z koncertami pieśni religijnych, patriotycznych i kolęd w wielu kościołach archidiecezji gdańskiej. Śpiewał w Katedrze Oliwskiej, Kościele Mariackim w Gdańsku, dla papieża Jana Pawła II w Sopocie. Dawał muzyczną oprawę kilku radiowym mszom św. w Radio Plus. Podczas pielgrzymki połączonych chórów do Watykanu w 2002 r. śpiewał m. in. w Wiedniu, na Placu i Bazylice Św. Piotra w Rzymie, w Loreto, na cmentarzu pod Monte Cassino.
… i na statku!
Poza miejscami kultu występował w Klubie Marynarki Wojennej Riwiera w 2010 roku, na pokładzie historycznego żaglowca „Dar Pomorza”, w sali archidiecezji w Gdańsku Oliwie na konferencji „Sztuka lekarska – dusza artysty”.
Liczba chórzystów jest zmienna. Na ogół w koncertach śpiewa około 25 osób w tym ok. 7-10 mężczyzn. Chór nagrał jedną płytę CD w Radio Gdańsk z oryginalną pieśnią „Madonna Swarzewska”, napisaną specjalnie dla niego przez Zbigniewa Jabłońskiego, do której muzykę skomponował Czesław Grabowski, obecnie dyrektor filharmonii w Zielonej Górze. Pieśń nadawało m in. radio kanadyjskie. Prezesem obecnie jest Wiesława Pieczuro.
Bogaty repertuar
Niedawno nasi muzycy dali koncert z okazji Święta Niepodległości 11 listopada 2013 r. w „Riwierze”. W repertuarze były takie pieśni, jak: „Maszerują Strzelcy”, „Bywaj dziewczę”, czy „Wizja Szyldwacha” – jedna z najbardziej znanych piosenek kawaleryjskich poświęcona 1 Pułkowi Ułanów Krechowieckich, napisana przez Stanisława Ratolda do francuskiej melodii La Revue Passe. Oprócz tego chórzyści zaśpiewali „Deszcz Jesienny” oraz „Kołysankę”.
– „Ty jesteś światłem świata i pieśnią mojej drogi” – komentuje Zbigniew Jabłoński. – Te słowa wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego wyrażające nostalgiczną, polską, duszę oraz miłość do Ojczyzny natchnęły kompozytora Jana Maklakiewicza do skomponowania, nie waham się tego powiedzieć… poetyckiej przepięknej, poruszającej wrażliwe serca muzyki.
(kod)