Wrażliwi, nieobojętni, troskliwi

kociarze

kociarze
Paweł Adamowicz: „Dziękujemy za waszą dobrą energię i za wrażliwość”… (t)

Od 7 lat wspólnie z Miastem Gdańsk realizują program pomocy bezdomnym kotom. Od marca tego roku legitymują się pierwszymi w Polsce Kartami Społecznych Opiekunów Bezdomnych Kotów. Są wśród nich także mieszkanki Żabianki. W Teatrze Miniatura społeczni opiekunowie kotów spotkali się z prezydentem Gdańska, Pawłem Adamowiczem.
Podczas spotkania trzynastu społecznych opiekunów – w dowód uznania i szacunku, w podziękowaniu za długoletnią, bezinteresowną pomoc bezdomnym zwierzętom – uhonorowanych zostało Medalem Prezydenta Miasta Gdańska. – Dziękujemy za Waszą dobrą energię i za wrażliwość. Za to, że otaczacie opieką, wspieracie naszych najsłabszych i potrzebujących „braci mniejszych” – mówił podczas uroczystego spotkania prezydent Paweł Adamowicz.
Spotkanie uświetnił występ taneczny uczniów Gdańskiej Szkoły Baletowej. Atrakcją wieńczącą świąteczne spotkanie było najnowsze przedstawienie Teatru Miniatura „Kamienica”.
Od marca tego roku już około 350 gdańszczan legitymuje się pierwszymi w Polsce Kartami Społecznych Opiekunów Bezdomnych Kotów. Karta Gdańskiego Społecznego Opiekuna Bezdomnych Kotów upoważnia jej posiadacza do: nieodpłatnego otrzymania budek dla bezdomnych kotów oraz karmy w okresie zimowym; możliwości sterylizacji lub kastracji bezdomnych kotów; otrzymywania materiałów informacyjnych i promocyjnych dotyczących tematyki ochrony zwierząt; udziału w szkoleniach oraz spotkaniach nt. ochrony zwierząt organizowanych przez Miasto Gdańsk. Ale karta społecznego opiekuna nie sprowadza się wyłącznie do praw i obowiązków wynikających z pełnionej funkcji. – Działalność społeczników niejednokrotnie spotyka się z brakiem akceptacji ze strony otoczenia. Miasto chce w ten sposób uhonorować i wyrazić uznanie dla ich działalności i niejako usankcjonować ich bardzo cenne działania – podkreśla dyrektor Wydziału Środowiska, Maciej Lorek.
Program ma bardzo duży i pozytywny odzew, a jego znaczenie z roku na rok wzrasta. Od 7 lat Miasto oferuje kotom domy szyte ma miarę – własny kąt na wyłączność (1 pomieszczenie dla 1 kota) i odrębne wejście do każdego z pomieszczeń. Łącznie jest ich w Gdańsku już ponad 800, co oznacza że ok. 4000 wolnobytujących kotów ma dach nad głową! Kocie schronienia przekazywane są spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym, które lokują je w sąsiedztwie swoich domów. Projekt kociego domu jest owocem konsultacji Miasta z miłośnikami i znawcami kociej natury oraz Powiatowego Inspektora Weterynarii. A gdańszczan chętnych do niesienia pomocy nie brakuje.
Społecznym opiekunem bezdomnych kotów może zostać każdy pełnoletni mieszkaniec Gdańska, zainteresowany działalnością na rzecz pomocy bezdomnym kotom. Przyjęcie do grona opiekunów następuje poprzez osobiste zgłoszenie, zarejestrowanie, odebranie domku dla kotów i numerowanej karty Społecznego Opiekuna Bezdomnych Kotów przez Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Działalność opiekunów opiera się wyłącznie na pracy społecznej i jest w pełnym zakresie nieodpłatna.
Uhonorowani Medalem Prezydenta Miasta Gdańska: Małgorzata Lisiewicz, Joanna Biela, Leonarda Jankowiak, Barbara Sulecińska, Regina Krawiec, Krystyna Krzemińska, Teresa Bodek, Renata Korpus – Piskorska, Maria Paduch, Zygmunt Borowski, Tadeusz Palczyński, Tadeusz Leksyki i red. Sebastian Kwiatkowski z Radia Gdańsk.
(g)