Amatorzy doskonalą warsztat

teatr

teatr
Warsztaty teatralne przygotowują uczestników do spektaklu           (fot. mat. RD Dąbrowy)
Do wystawienia spektaklu „Wieczór Trzech Króli” Williama Szekspira przygotowują się właśnie uczestnicy warsztatów teatralnych, które właśnie trwają na terenie naszej dzielnicy.
W czasie cyklicznych spotkań, które adresowane są do młodzieży oraz dorosłych mieszkańców dzielnicy , uczestnicy, z pomocą aktorów, poszukują indywidualnej formy wypowiedzi scenicznej. Uczą się uzyskiwać sceniczną świadomość ciała oraz elementarnych działań aktorskich. Celem zajęć jest także likwidowanie stresu i tremy, poznanie pracy teatru zza kulis oraz kształtowanie świadomego odbiorcy kultury.
Warsztaty aktorskie dla młodzieży i dorosłych „Teatr i Życie” odbywają się w Zespole Szkół nr 14. Prowadzone są przez pomysłodawców tej inicjatywy – aktorów: Beatę Buczek-Żarnecką i Mariusza Żarneckiego, pracujących na deskach Teatru Miejskiego. Są to mieszkańcy naszej dzielnicy, którzy na co dzień są nierozłączną parą w życiu i na scenie. Finałem dla każdej z grup warsztatowych będzie przedstawienie, w którym uczestnicy pokażą nabyte umiejętności.
Zwycięski projekt
Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków pozyskanych przez Radę Dzielnicy Dąbrowa w ramach konkursu „Kultura w dzielnicy”. Dąbrowa zwyciężyła w ostatniej edycji konkursu i wygrała ponad 15 tys. zł na realizację swojego pomysłu. W organizowanym od 2008 roku konkursie rady dzielnic przedstawiają autorskie projekty, mające na celu integrację społeczności lokalnej, upowszechnianie kultury oraz edukację kulturalną w dzielnicach. Pula nagród w tegorocznym konkursie wynosiła 125000 zł. W szranki stanęło 17 gdyńskich rad dzielnic. Dokonując oceny projektów, komisja kierowała się m. in. atrakcyjnością zaproponowanego przedsięwzięcia dla mieszkańców dzielnicy lub dzielnic, liczbą odbiorców, współpracą pomiędzy dzielnicami, nowatorskim charakterem przedsięwzięcia, długofalowymi rezultatami przedsięwzięcia, w tym wpływem na integrację mieszkańców dzielnicy.
Kasa na zajęcia
Komisja najwyżej oceniła cztery wnioski. Pierwszym z nich był właśnie projekt Rady Dzielnicy Dąbrowa „Warsztaty aktorskie dla młodzieży i dorosłych”. Przyznano mu dofinansowanie w wysokości 15350 zł (wniosek zdobył 22 pkt.). Za nim uplasowały się pozostałe rady dzielnic: Grabówek/Leszczynki z projektem „Jazz dla najmłodszych – interaktywne koncerty dla dzieci” (kwota dofinansowania 40000 zł, 22 pkt.), Oksywie z projektem „Koncerty z dedykacją – cykl imprez kulturalnych” (kwota dofinansowania 23000 zł, 21 pkt.), Redłowo/Witomino-Leśniczówka/Wzg. Św. Maksymiliana z projektem „Gdynia w kalejdoskopie historii” (kwota dofinansowania 46650 zł, 12 pkt.).
(kod)