Po pierwsze – profilaktyka

profilaktyka

profilaktyka
Akcja została podjęta we współpracy z gdyńskim samorządem              (fot. UM Gdynia)
Dodatkowe terminy badań zostały wyznaczone w ramach Kompleksowej Analizy Zdrowotnej Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych „PoZdro”.
Fundacja Medicover zorganizowała trzy dodatkowe terminy badań przesiewowych w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych „PoZdro” w Gdyni: w Gimnazjum nr 2 przy ul. Wolności 25 w Gdyni, w Gimnazjum nr 16 przy ul. Porębskiego 21 w Gdyni oraz w Centrum Medicover Sea Towers przy ul. Hryniewieckiego 6/4 w Gdyni. Organizatorzy zapraszają rodziców gimnazjalistów klas pierwszych, którzy chcieliby zbadać stan zdrowia dziecka i dowiedzieć się m. in., jaką mają wydolność fizyczną oraz skład i postawę ciała.
Na naszym podwórku…
Trwa również badanie w Gimnazjum nr 15 na Karwinach oraz w Gimnazjum nr 11 na Kamiennej Górze. Zespół lekarzy będzie jeszcze badał dzieci w Gimnazjum nr 5 w Orłowie i w Gimnazjum nr 14 na Obłużu. Rodzice zainteresowani dodatkowymi terminami badań mogą skontaktować się bezpośrednio z lokalną koordynatorką „PoZdro!” w Gdyni Anną Filipiak (tel. kom. 519 -532 – 421).
O co chodzi w tym programie? Zakłada on kompleksowe przebadanie około 6 tysięcy uczniów pierwszych klas 23 gdyńskich gimnazjów w ciągu trzech lat. Wszystko to w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych, prowadzonego przez Fundację Medicover we współpracy z Polskim Towarzystwem Diabetologicznym i Radą Naukową Medicover, który w marcu ruszył w Gdyni.
Trzy etapy badań
Gdynia została wybrana przez fundację jako pierwsze miasto w Polsce, w którym jest realizowany program, ze względu na dobrą współpracę z tutejszym samorządem, od wielu lat zaangażowanym w przeróżne kampanie prozdrowotne i prospołeczne. Głównym celem Ogólnopolskiego Programu PoZdro! jest doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych z Gdyni poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy (zwłaszcza typu 2) oraz innych chorób cywilizacyjnych i podniesienie świadomości zdrowego trybu życia. Jest to działanie, które ma na trwałe utrwalić zdrowe nawyki i nauczyć dbać o zdrowie.
Program PoZdro składa się z trzech etapów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych i bezpłatnych nieinwazyjnych badań przesiewowych (co poprzedzi informacja, wysyłana do szkół i rodziców): pomiaru ciśnienia krwi, badań wzroku, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej i masy ciała.
Ograniczyć ryzyko choroby
Drugim etapem jest przeprowadzenie szkoleń w placówkach edukacyjnych, koncentrujących się na kształtowaniu polityki zdrowotnej na terenie szkół (choćby w sferze tworzenia lepszych warunków do aktywności fizycznej) oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej. Trzeci etap programu polega na objęciu dwuletnią opieką indywidualną dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodzin, a także przeprowadzeniu warsztatów edukacyjnych dla rodzin objętych tą opieką.
Jest to jeden z największych tego typu programów w Europie, jeżeli chodzi o planowaną ilość przebadanych dzieci. Powstał w oparciu o najlepsze krajowe i międzynarodowe wzorce, które uwzględniają skuteczne narzędzia zdrowia publicznego stosowane w promocji zdrowia i w tzw. medycynie behawioralnej. Fundacja Medicover jest przygotowana do realizacji programu w kilku innych polskich miastach, włącznie z Warszawą. Docelowo chce przebadać w ciągu pięciu lat 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu programu to około tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania.
Dobra współpraca
Na razie już 865 dzieci z 19 gdyńskich gimnazjów zostało przebadanych. Do tej pory zintegrowaną opieką indywidualną objęto 145 uczniów. A wszystko po to, by już w tym wieku zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych wynikających najczęściej z braku ruchu i nieprawidłowego żywienia. Badania przesiewowe w gdyńskich szkołach trwają od połowy marca. Zgodnie z planem mają zakończyć się w czerwcu. Kolejna edycja badań nowego rocznika pierwszych klas gimnazjalnych rozpocznie się na przełomie września i października w roku szkolnym 2014/2015.
– W ciągu dwóch miesięcy udało się zbadać już kilkanaście procent uczniów z planowanej grupy, głównie dzięki bardzo dobrej współpracy z dyrektorami szkół i rodzicami dzieci, którzy musieli wyrazić zgodę na badania – wyjaśnia Marcin Radziwiłł, prezes zarządu Fundacji Medicover. – To nas bardzo cieszy i chcemy z równą determinacją kontynuować naszą pracę, by w efekcie doprowadzić do poprawy stanu zdrowia u tych młodych ludzi. Wiemy już, że niemała grupa wymaga indywidualnej opieki prowadzonej przez czterech specjalistów: lekarza, dietetyka, psychologa i trenera.
(kod)